ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hlinsko vybuduje sociální byty

24.02.2016

Hlinsko (Chrudimsko) 24. února - Hlinsko na Chrudimsku zřídí devět až 12 bytů pro sociální bydlení. Zrekonstruuje k tomuto účelu budovu bývalého učiliště. Město dosud takové malometrážní byty nemá, začít stavět je chce příští rok. ČTK to řekl starosta Miroslav Krčil.

"Určitě to budou malometrážní byty, jednopokojové s kuchyňským koutem nebo kuchyní. V tuto chvíli dokončujeme projekt a budeme žádat o dotaci," řekl Krčil.

Rekonstrukce učiliště přijde na osm až deset milionů korun. Podle propočtů města vyjde levněji než novostavba. Objekt původně vlastnil kraj, který jej před lety daroval městu. Radnice objekt v roce 2013 prodala společnosti Allu Hlinsko, která tam chtěla zřídit dům s pečovatelskou službou.

Firma nezískala dotace a budovu opět prodává městu, které má předkupní právo. Radnice kupuje objekt za stejnou cenu, jako jej prodávala, tedy za 863.000 korun, řekl Krčil. "Ve městě již sociální byty existují, ale pronajímá je soukromník, město chce mít vlastní," uvedl starosta.

Loni se vláda shodla na koncepci o sociálním bydlení, z ní bude vycházet nový zákon. Kabinet by měl zákon projednávat do pololetí, další rok potrvá schvalovací procedura. Města by podle konceptu měla mít určité procento z bytového fondu vyhrazené pro sociální byty.

(čtk)