ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Azbest zkomplikuje rekonstrukci kina Art

24.02.2016

Brno 24. února - Při technickém průzkumu brněnského kina Art, které se připravuje na rekonstrukci, našli odborníci v jeho konstrukci azbest. Nález zdraví nebezpečného izolačního materiálu, který se používal především v 70. a 80. letech minulého století, rekonstrukci zkomplikuje. Původní rozpočet 8,1 milionu korun se zvýší podle toho, jak náročné bude zajistit bezpečný průběh oprav a likvidaci azbestu, řekl dnes novinářům náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

"Nyní komplikaci řešíme s provozovatelem, kterým je Turistické a informační centrum, a dalšími nájemci. Na toto riziko jsme byli připraveni, protože významnější úpravy budovy se dělaly právě v době, kdy se tento materiál používal," řekl Mrázek. I přesto by se měly opravy stihnout letos. Rekonstrukce se týká především vnějšího opláštění, oken a dveří.

Azbest je přirozeně se vyskytující minerál, který tvoří dlouhá tenká vlákna. Ve stavebnictví se stal oblíbený díky své vysoké odolnosti vůči chemickým látkám a teplu. Později byl zakázaný kvůli tomu, že vlákna, která se dostanou při manipulaci do vzduchu, mechanicky poškozují dýchací cesty a jsou karcinogenní. "Lidé se nemusí ničeho bát. Pro rekonstrukci bude připravený takový postup, aby se odstraňovaný azbest nedostal do ovzduší a nebylo ohrožené zdraví na stavbě a v okolí," řekl Mrázek. Azbest musí být také zlikvidován v souladu s předpisy.

Kino Art bylo postavené ve funkcionalistickém slohu a poprvé se v něm promítalo krátce po válce v březnu 1919. Za dobu fungování několikrát změnilo název, podle internetové Encyklopedie dějin města Brna se poslední kompletní rekonstrukce dělala v letech 1973 až 1980.

(čtk)