ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vysočina plánuje stavbu domků pro handicapované

24.02.2016

Jihlava 24. února - Kraj Vysočina plánuje stavbu dalších 12 rodinných domů pro lidi se zdravotním postižením žijící v ústavech sociální péče. Nastěhuje se do nich 72 obyvatel Domova Háj u Ledče nad Sázavou. Domky by měly být postaveny na Havlíčkobrodsku do tří až čtyř let, uvedl v dnešní tiskové zprávě radní kraje Petr Krčál (ČSSD).

Tento model integrace klientů ústavu do běžného života se podle radního kraj chystá zopakovat počtvrté. Za nové bydlení pro lidi s mentálním a jiným zdravotním postižením už v minulých šesti letech s podporou Evropské unie vydal 361 milionů korun.

Pro prvních šest klientů ledečského Domova Háj nechal kraj opravit rodinný dům ve Světlé nad Sázavou před třemi lety. Díky tomu se mohli začlenit do běžného života. "Chodí do práce a v rámci komunity jsou vyhledávány jejich služby rukodělného charakteru," uvedl Krčál. Pro stavbu dalších domků je vytipováno pět míst, mezi nimi Světlá nad Sázavou a Chotěboř.

Úpravy prvního domu platil kraj ze svého rozpočtu, na další domky by chtěl dostat peníze z evropských fondů. Transformace Domova Háj by mohla být dokončena v závěru roku 2019. Současnou budovu ústavu chce kraj opustit, případně nabídnout městu.

V minulých šesti letech byli na Vysočině přestěhováni do domků všichni obyvatelé ústavů sociální péče Domov bez zámku v Náměšti nad Oslavou a Domov Jeřabina v Pelhřimově. Nové bydlení dostala i část klientů křižanovského Domova Kamélie. Celkově ústavy získaly 38 objektů v běžné zástavbě 18 měst a obcí Vysočiny.

(čtk)