ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Potíže majitele zámku M. Krumlov neovlivní sezonu

23.02.2016

Moravský Krumlov (Znojemsko) 23. února - Radnice v Moravském Krumlově na Znojemsku počítá i v nadcházející sezoně s tím, že tamní zámek bude přístupný turistům. Majitel památky, jimž je firma Reality MK, je v insolvenčním řízení. Město má objekt pronajatý až do roku 2020. Radní doufají, že zámek časem koupí, zrekonstruují a upraví tak, aby se do něj mohlo vrátit slavné dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. ČTK to dnes řekl krumlovský starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

"Připravujeme se na sezonu, kterou ekonomické potíže majitele objektu jistě neohrozí. Zahájíme ji na přelomu dubna a května," uvedl. Město pozve turisty na zámek na výstavu moderního českého umění ze sbírek sbírek moderního umění Medy Mládkové.

Na programu letošní sezony by měly být ještě další dvě až tři výstavy. Jedna z nich bude určena pro děti. "K ní momentálně více neprozradíme, ale pokud záměr vyjde, získáme velké lákadlo pro nejmenší, opět v podobě výtvarného umění," doplnil Třetina.

Krumlovská radnice se v chtěla v lednu zapojit do elektronické aukce, v níž měl být nabídnut zájemcům ke koupi krumlovský zámek za vyvolávací cenu 14 milionů korun. Město o něj mělo zájem. Aukce byla na poslední chvíli zrušena kvůli insolvenčnímu řízení, do něhož se dostal majitel historického komplexu Reality MK.

V loňské sezoně navštívilo zámek 10.000 turistů, což je ve srovnání s rokem 2014 dvakrát více návštěvníků. Zájem o zámek se podle Třetiny podařilo oživit díky zápůjčce děl moderního českého umění ze sbírek Medy Mládkové a jejího Muzea Kampa v Praze.

Krumlovští podle starosty věří v návrat Slovanské epopeje na zámek. Cyklus 23 obrazů malíře Muchy v něm byl vystaven přes půl století. V roce 2011 obrazy jejich vlastník, jimž je Praha, odvezl do hlavního města.

(čtk)