ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Byty v Brně se mají prodat za cenu určenou revizním posudkem

23.02.2016

Brno 23. února - Brněnští radní dnes doporučili zastupitelům schválit prodej městských bytů, které mají v nájmu lidé, jimž současná koalice změnila podmínky těsně před prodejem. Byty by měli nájemci podle rady získat se slevou 25 procent z ceny, kterou určil revizní posudek. Právníci 13 bytových družstev chtěli ještě další pětiprocentní slevu. Na to však město odmítá přistoupit, řekla dnes na tiskové konferenci náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL).

Současná koalice změnila podmínky prodeje, protože předchozí byly podle ní nevýhodné pro město, které by se nezachovalo jako řádný hospodář. Revizní posudek byl podle Liptákové poslední ústupek města, na kterém se s bytovými družstvy dohodlo. Revizní posudek vycházel z posudků, které si nechalo zpracovat město, z posudků vypracovaných na objednávku družstev a z vlastních výpočtů zpracovatele. "Obě strany odsouhlasily, že cena vycházející z tohoto posudku bude konečná," uvedla Liptáková.

Družstva však požadovala dalších pět procent slevy, která by podle nich odpovídala zdržení prodeje a z něho vyplývajícím nákladům. Město však takto postavenou argumentaci odmítá stejně jako poukazování na to, že podle novely zákona, která dosud není schválená, by čtyřprocentní daň z převodu nemovitosti neplatil prodávající, ale kupující.

Rada také schválila postup, jak prodávat další městské byty. V uplynulém tři čtvrtě roce oslovila městské části a vyžádala si informaci o počtu bytů, jejich technickém stavu a o tom, kolik je potřeba investovat do oprav a jaké jsou výnosy z nájmu. "Devět městských částí má zájem část bytového fondu prodat. Nebudou se prodávat byty, které si chtějí městské části nechat. Celkem šlo o 130 domů a 3000 bytů. Zjistili jsme, kolik bytů se dá opravit tak, aby se investice do 15 let vrátila. U 70 domů se 600 byty je návratnost investice delší, ty budeme prodávat," řekla Liptáková.

Podle ní je v zájmu města udržet si co největší bytový fond v dobrém technickém stavu. "Pokud městské části nebudou chtít prodávat byty ve špatném technickém stavu, budeme od nich chtít předložit plánovaný harmonogram oprav, aby se v dohledné době dosáhlo řádného stavu a vyjasnila se situace, jak dále nakládat s bytovým fondem," uvedla Liptáková.

(čtk)