ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Modřany se vrátily k projektu nové radnice

23.02.2016

Praha 23. února - Pražské Modřany se vrací k projektu nové radnice. Sídlo včetně umístění a vzhledu navrhnou přímo firmy, mezi nimiž si vedení radnice bude vybírat formou veřejné zakázky. Její vypsání zastupitelé projednají na dubnovém zasedání, dnes vzali další postup na vědomí. Z dříve plánované přestavby obchodního domu na Sofijském náměstí, která byla před pěti lety vyčíslena na 460 milionů korun, nejspíš sejde. Současné náklady jsou odhadované asi na 350 milionů korun.

Nyní funguje úřad městské části Praha 12 na sedmi různých místech. "Jakýkoliv další provoz těchto sedmi budov je neperspektivní a velmi drahý," uvedl na dnešním jednání místostarosta Jan Marhoul (ČSSD). Budovy nejsou v blízkosti zastávek MHD a nemají bezbariérové přístupy. Radnice sídlí v budově v Pískové ulici.

Původní historická radnice starých Modřan byla v 80. letech zbořena. Plán, který počítal pro úředníky s budovou Prioru, oznámilo tehdejší vedení radnice už v roce 2007. Podle tehdejších odhadů měla přijít na 340 až 390 milionů korun. Skončilo ale jen u výstavby obchodní pasáže, kam se měly prodejny přesunout. Výhodou budovy měla být poloha mezi starou a novou zástavbou Modřan a dobrá dopravní obslužnost.

Zastupitelé dnes jednali o studii, která analyzovala možnosti umístění i financování nové radnice. Jako nejvýhodnější z pozemků ve vlastnictví města doporučuje pozemek mezi ulicemi Písková a generála Šišky nedaleko současné radnice. Zabývala se také možností umístění nové radnice na současných parkovištích v Těšíkově nebo Pejevové či místo Prioru. Jako varianty nabízí i komerční pozemky, například připravovanou administrativní budovu U Dubu nebo areál bývalé teplárny, technických služeb či cukrovaru.

Autoři studie doporučili radnici asi pro 250 úředníků financovat zčásti bankovním úvěrem a ziskem z prodeje majetku. Prodat by podle nich bylo možné budovu bývalého Prioru, opuštěné budovy úřadů a bývalou základní školu K Lesu, kterou si pronajímá soukromá škola. Získat by tak mohla až 300 milionů korun. Školu může také dál pronajímat a z nájmů hradit splátky úvěru.

Městská část použije na novou radnici také 160 milionů korun, které před časem získala prodejem letiště Točná. Další peníze by získala z prodeje pozemku pro výstavbu bytů nebo z případného prodeje obchodního domu Prior, pokud nebude vítězný projekt s využitím jeho pozemku počítat.

Za dva měsíce budou zastupitelé projednávat vypsání veřejné zakázky na zhotovitele formou soutěžního dialogu. Podle zákona o veřejných zakázkách má tento způsob pomoci zadat i zakázku, u níž se předem neví, jak správně a dostatečně přesně specifikovat podmínky jejího plnění. Je založený na principu opakovaného jednání s dodavateli.

O nové radnici uvažují i jiné městské části. Už několik let řeší stěhování z budovy Vlasta ve Vršovicích Praha 10. Proti projektu výstavby za tři čtvrtě miliardy korun se postavila opozice i občané. Teď zvažuje možnosti rekonstrukce objektu Vlasta nebo staré školy u stanice metra Strašnická.

Novou radnici na Palmovce začala stavět Praha 8. Stavba za 1,1 miliardy korun měla být hotova v březnu 2016, nyní je ale zastavena a firma dostala zaplaceno asi polovinu celkové částky.

(čtk)