ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava Müllerova domu odkryla středověkou minulost stavby

23.02.2016

Opava 23. února - Rekonstrukce Müllerova domu v Opavě odkryla středověkou minulost stavby. Tyto nálezy mohou výrazně ovlivnit projekt chystaných oprav a také samotnou cenu zakázky, jež se původně pohybovala kolem 30 milionů korun. Experti v minulých dnech narazili na důkazy, že tato lokalita byla osídlena už ve středověku a patřila k tehdejšímu opavskému zámku. Našli například zlomky luxusně zdobených keramických pohárů. ČTK to řekla mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová.

"Aktuálně probíhají jednání se zástupci památkového ústavu o dalším postupu. Nálezy si vynutí i úpravy v projektu stavby," řekla. Podle mluvčí není jasné, jakým směrem se změny projektu budou ubírat. V ohrožení je například přístavba domu, která měla objekt propojit s hlavní budovou muzea. Sídlit v ní měla například kavárna.

Původně byly náklady na rekonstrukci odhadovány na 29,7 milionu korun. I tuto částku archeologické nálezy pravděpodobně změní. Představitelé muzea ještě ale nevědí, zda prodraží či zlevní. "Vše je zatím v jednání. Musíme ještě vyčkat na výsledky některých průzkumů," řekl vedoucí investičního oddělení Slezského zemského muzea Jan Hejna. Stále ale platí záměr opravit samotný dům i přilehlý parčík. Areál by se měl změnit na veřejnou zahradu, která bude sloužit zároveň jako expozice rostlinných druhů typických pro opavský region.

Rekonstrukce Müllerova domu začala na konci loňského roku. Stavební práce byly dosud zaměřeny především na vyklizení budovy a odhalení původních konstrukčních prvků budovy. "Čekalo nás nejedno překvapení. Našli jsme například nejstarší dochovaný krov v Opavě a okolí, ale také původní barokní strop a barokní dřevěné podlahy. Stáří nalezených prvků je datováno do 18. století," řekla ředitelka muzea Jana Horáková.

Kromě toho se našly další cenné artefakty - středověký olověný křížek, zdobené kamenné středověké dlaždice či poškozený hliněný koník, který sloužil jako dětská hračka.

Müllerův dům je historická budova v Komenského ulici v Opavě, nedaleko Slezského zemského muzea, které zde mělo archeologické pracoviště. Je chráněn jako kulturní památka. Původně zde stál hradní mlýn, který napájela voda z příkopu hradu. Stál v parkánu mezi hlavní a parkánovou hradbou opevnění, v místě, kde příkop končil. V 16. století byl přestavěn na hradní kuchyni a v první polovině 17. století na sýpku.

Vlastní dům vznikl barokní přestavbou objektu roku 1726 a sloužil jako obydlí zámeckého správce. Po demolici zámku je to jediná dochovaná stavba původního zámeckého areálu. Za první republiky zde byla expozice zaměřená na československé legie.

(čtk)