ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Velké schody ponesou jména osobností

23.02.2016

Uherský Brod (Uherskohradišťsko) 23. února - Velké schody v Uherském Brodě ponesou jména významných osobností. Objeví se na 35 z celkem 87 schodů, které letos na jaře čeká oprava. Náklady se původně pohybovaly kolem 6,5 milionu korun, kvůli umístění jmen osobností vzrostou o několik set tisíc korun. Novinářům to dnes řekl místostarosta Petr Vrána (Nezávislí za rozvoj města).

Podle něj se na schodech objeví jména významných rodáků, ale i lidí, kteří se do Uherského Brodu přistěhovali, strávili zde významnou část svého života a významným způsobem zasáhli do historie města. Komise vybírala z 800 jmen, nakonec se jich na podstupnicích jednotlivých schodů objeví asi čtyři desítky. Na některých schodech jich totiž bude více. "Kromě jmen tam budou data narození a úmrtí i to, čím ten který člověk byl," uvedl Vrána.

Nejstarší osobnost podle něj žila v 17. století. Kromě dřívějších představitelů města se na schodech objeví jména umělců, mecenášů, zakladatelů muzea, kronikářů města, činovníků jeho sportovních organizací, teologů, podnikatelů, obětí nacismu i hrdinů válečných bojů. Město již loni při opravě Masarykova náměstí nechalo v dlažbě zvěčnit významné letopočty spojené s historií Uherského Brodu.

Takzvané velké schody o délce zhruba 200 metrů propojují nový dopravní terminál s historickou částí města. Na opravu tohoto významného architektonického prvku bude město čerpat dotaci z Programu švýcarsko-české spolupráce. Jde o jeden z projektů navazujících na dopravní terminál, k nimž radnice mohla přistoupit díky tomu, že cenu za terminál o několik desítek milionů korun snížilo výběrové řízení.

Schody jsou v dezolátním stavu. Schodiště bylo částečně opraveno před více než 20 lety. Nové schodiště budou z masivních žulových stupňů, opraveny budou sousední kamenné zídky a obnoveno bude zábradlí. Hotovo by mělo být do konce července.

(čtk)