ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Příbram by mohla prodat budovy v Březnické ulici v dražbě

25.02.2016

Příbram 25. února - Příbram by mohla prodat zchátralé budovy v Březnické ulici v dražbě. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) je cílem získat za ně co nejvíc peněz. Dražbu hodlají navrhnout zástupci ANO, koaliční partneři z TOP 09 ale podle místostarosty Václava Švendy (TOP 09) zatím nejsou rozhodnuti, zda prodej městských budov podpoří. Záležitostí by se měli zabývat zastupitelé.

Rekonstrukce bytových domů na čtyřech číslech popisných by podle analýzy pořízené radnicí byla značně nákladná. Stála by téměř 16 milionů korun, návratnost je přitom spočítána na 70 let. Město nevlastní všechny bytové domy, v části má jen podíly, protože některé byty si lidé koupili.

Vařeka ČTK řekl, že pro město je snazší prodat budovy jako celek než po jednotlivých bytech. "Prodat to po bytových jednotkách by trvalo dlouhou dobu a vznikaly by nejasné situace. Toto je nejčistší, nejprůhlednější řešení," míní. Podle něj se už objevilo několik zájemců o koupi, žádný z nich ale není ochoten zaplatit cenu podle znaleckého posudku. Ta byla stanovena na 4,8 milionu korun. "Proto bychom rádi uspořádali dražbu, respektive ANO to bude navrhovat," dodal starosta.

Místostarosta Švenda ale věc tak jednoznačně nevidí. Podle něj by se město mělo zbavovat majetku jen v krajním případě, kdy se ho nevyplatí dál držet. "Váháme. Mám tam od kolegů spoustu nedořešených otázek," uvedl.

Domy jsou ve špatném technickém stavu. Dohromady je v nich 18 bytů, tři mají soukromé vlastníky. Pět bytů je volných. Podle Vařeky bude záležet na novém majiteli, zda domy opraví, nebo zbourá. Žádné riziko do budoucna v tom nevidí. Připomněl, že město má svého architekta a v případě povolování nových staveb je účastníkem každého řízení. Radnice má podle něj nadále také odpovědnost za lidi žijící v těchto bytech, z nichž někteří jsou sociálně slabí, a bude jim muset pomoci.

(čtk)