ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj uvažuje o stavbě domu pro seniory v Plzni

22.02.2016

Plzeň 22. února - Plzeňský kraj, který zřizuje několik domovů pro seniory po celém regionu, uvažuje o tom, že by mohl postavit stejné zařízení i v Plzni. Hejtman Václav Šlajs (ČSSD) proto zadal zpracování analýzy a podkladů, které poslouží příštímu vedení kraje. Politické a finanční rozhodnutí o tom, zda kraj domov pro seniory postaví, bude až na nové krajské reprezentaci, která vzejde z říjnových voleb. V regionu chybí stovky míst v domovech pro seniory. Vznikají sice soukromá zařízení, tam se ale doplácí i tisíce korun měsíčně a mnohé rodiny si je nemohou finančně dovolit, řekl dnes Šlajs novinářům.

Podle něj kraj eviduje zhruba 2600 žádostí na umístění do domovů pro seniory a dalších asi 700 žádostí na umístění v domovech se zvláštním režimem. Kolik zájemců skutečně na umístění čeká, je obtížné říci. Řada lidí si totiž podává žádosti do více zařízení zároveň a také v předstihu. Domy pro seniory má hejtmanství ve všech okresech kromě Plzně. V krajském městě jsou tato zařízení městská, charitní a soukromá.

Šlajs chce, aby nové vedení kraje mělo k dispozici podklady, aby se mohla stavba případně uspíšit. Pokud by to nová krajská reprezentace neměla předem alespoň částečně připravené, nemuselo by na přípravu a realizaci stavby stačit ani celé funkční období, domnívá se Šlajs.

"Viděl bych takový domov pro 150 seniorů v částce kolem 200 milionů, které by ten kraj během dvou let byl schopen postavit a profinancovat," řekl. Zatím není jasné, zda by kraj na stavbu mohl získat nějakou dotaci, i to bude součástí zadané analýzy. Šlajs ale už dříve opakovaně řekl, že chce příštímu vedení kraje předat kraj nezatížený dluhy a se zhruba 700 miliony na účtech.

Nevyloučil sice přestavbu některé z krajských nemovitostí, stavba nového objektu by ale podle něj byla zřejmě levnější a víc by odpovídala potřebám. "Já bych chtěl, aby bylo víc jednolůžkových pokojů. Teď objíždím domovy pro seniory a oni touží žít sami. Rádi se druží na chodbách a klubovnách, ale večer chtějí mít soukromí," řekl. Moderních domovů, které mají jednolůžkové pokoje, je podle něj minimum.

(čtk)