ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zachrání investoři chátrající jezuitskou kolej?

22.02.2016

Jičín 22. února - Investory či provozovatele pro oživení chátrající historické jezuitské koleje v centru Jičína by mohla hledat specializovaná firma. Novinářům to dnes řekli představitelé radnice. Radnice chce získat inspiraci v Opočně, kde možné investory pro bývalou nemocnici či klášter vyhledává Česká spořitelna. Samotný Jičín nemá na nákladnou obnovu a rekonstrukci rozsáhlé koleje peníze. Dosavadní projekty na oživení prázdného objektu skončily bez výsledku.

Letos by měl mít Jičín hotovou takzvanou pasportizaci koleje, tedy přesný popis jejího stavu. Podle místostarosty Jana Jiřičky by město mohlo v rámci pasportizace koleje změnit i účel využití některých částí stavby. Pasportizace by také městu měla umožnit pronájem částí objektu případným zájemcům a také to, že by se v objektu mohly konat jednorázové akce, například u příležitosti Valdštejnských slavností.

O pokračujícím chátrání koleje svědčí i to, že radnice nyní rozhodla o uzavření parkoviště ve spodní části koleje. Hrozilo, že by zaparkovaná auta mohla poničit padající omítka.

Zatím posledním pokusem o využití koleje je projekt vzdělávacího centra Balbineum, za nímž stojí například bývalý ředitel jičínského muzea Jaromír Gottlieb. Projekt však zatím nenašel vhodný dotační titul, takže by se mohl podle Jiřičky využít jen z omezené části.

Nejnadějnějším záměrem využití koleje byl projekt výstavby vědeckotechnického parku. Na přestavbu za několik stovek milionů korun mělo město i sehnanou evropskou dotaci čtvrt miliardy korun. Zastupitelé nakonec od projektu v roce 2012 ustoupili. Kritici poukazovali hlavně na to, že by se město kvůli stavbě muselo výrazně zadlužit.

Jezuitskou kolej nechal postavit na začátku 17. století kníže Albrecht z Valdštejna. Někdejší školní budovy se později staly kasárnami, které po roce 1968 obsadilo sovětské vojsko. Od roku 1990 areál chátrá a město pro něj hledá využití.

(čtk)