ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Karlovarský kraj zmodernizuje most ve Vintířově

21.02.2016

Vintířov (Sokolovsko) 21. února - Karlovarský kraj zmodernizuje frekventovaný most ve Vintířově na Sokolovsku. Využije k tomu dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Celkem na opravy silnic letos kraj od státu dostane 112 milionů korun, most ve Vintířově přijde na zhruba 15 milionů, sdělil ČTK náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jakub Pánik (ČSSD).

Rada kraje už schválila zadávací řízení na dodavatele stavebních prací. "Náklady na rekonstrukci mostu předpokládáme ve výši 15,1 milionu korun včetně DPH. Věříme však, že v soutěži dosáhneme na lepší cenu. Jediným kritériem zakázky je nejnižší nabídková cena. Modernizace by měla proběhnout v termínu od června do září," uvedl Pánik.

Dotace z rozpočtu fondu dopravy by měla zaplatit 95 procent výdajů, u vintířovského mostu by to mohlo být 14,4 milionu korun. Zbývajících 700.000 korun uhradí Karlovarský kraj z vlastních prostředků.

Během modernizace stavbaři most ve Vintířově zbourají a nahradí ho novým. Zachovají a využijí přitom spodní část nynějšího mostu. Nová konstrukce bude mít rozpětí osmnáct metrů, stavební akce se neobejde bez přeložek inženýrských sítí.

Státní dotace výrazně přispívají na opravy silnic nižších tříd. Z vlastních zdrojů Karlovarský kraj dává na opravy zhruba 50 až 60 milionů korun ročně. Loni poprvé dostal od státu dalších 164 milionů, letos 112 milionů korun. Podle odhadů by kraj mohl opravit všechny své silnice, pokud by ročně investoval 300 milionů korun, do sedmi let.

(čtk)