ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stříbro opraví zřícené historické hradby

21.02.2016

Stříbro (Tachovsko) 21. února - Stříbro chce letos v létě opravit za 12 milionů korun zřícené historické hradby, pýchu bývalého královského města. Radnice na práce získala od ministerstva kultury dotaci osm milionů korun. Jde o zhruba 400 až 500 metrů hradeb, což je asi čtvrtina celého hradebního komplexu, řekl ČTK starosta Karel Lukeš.

"Celkem má oprava vyjít na 12 milionů korun. Soutěž, která bude vypsaná v nejbližší době, to samozřejmě stlačí. Chceme ji provést v letních měsících," uvedl. Podle Lukeše není tato část hradeb vidět ze žádné silnice, na rozdíl od příjezdu zespoda k náměstí. Tam město hradby opravilo loni.

Další část hradebních zdí chce radnice letos obnovit kvůli tomu, že loni za osm milionů korun revitalizovala park, který musel zůstat u zřícených hradeb uzavřený. "Hledali jsme dotační tituly a díky podpoře na záchranu architektonického dědictví zpřístupníme park z této strany," uvedl starosta. Jde o úsek od "Jána", tedy sochy svatého Jana Nepomuckého, až k zadní části náměstí kolem základní školy až k parku.

První etapa obnovy městského parku trvala dva roky. Město nechalo vykácet starší poškozenou a náletovou zeleň a vysadit stromy, keře i bylinné patro. "Architektka chce navrátit park do původní podoby, kdy to byl městský lesopark. Takže se tam vyčistily cesty, udělaly se svody vody a hlavně nová zeleň," řekl Lukeš.

Nyní se projektuje druhá etapa, při níž se obnoví hlavní trasy parku a vybuduje osvětlení. Hlavní trasy budou náměstí - Červená lávka a náměstí - Východní předměstí a sportovní areál. Třetí trasa povede k Jánu. "Vzhledem k tomu, že tam chceme obnovit obrovskou lávku přes celé údolí k náměstí, kterou stavěli vojáci, bavíme o nákladech kolem 40 milionů korun. Pokud se lávka povede, tak to bude úžasné," uvedl starosta. Počítá se se čtyřmi asi 15 metrů vysokými pilíři. Nyní vzniká projekt lávky, aby byl připravený, pokud se objeví vhodná dotace.

(čtk)