ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Central Group má zásobu pozemků pro 15 tisíc bytů

21.02.2016

Praha 21. února - Developerská společnost Central Group má zásobu pozemků pro výstavbu zhruba 15.000 bytů. Na akvizice nových pozemků vydává ročně v průměru 1,5 miliardy korun. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda představenstva společnosti Dušan Kunovský. Podle něho má Praha značný potenciál v nevyužitých prostorách, rozšiřování do prostor v okolí města se mu však nelíbí. Chybí mu také odvaha ke schvalování moderních staveb.

Loni firma prodala 1009 nových bytů v hodnotě asi 3,5 miliardy korun, letos jich plánuje prodat zhruba o deset procent více. "Mohlo by to být i větší množství, ale absorpce trhu je omezená a my ho nechceme přehltit. Snížily by se tím ceny a tím pádem ziskovost. Možná bychom zastavili projekty někomu jinému, ale nebylo by to zdravé," uvedl Kunovský.

Developeři loni v Praze prodali 6500 až 7000 nových bytů. Odhady jednotlivých společností se liší a jednotná metodika zatím neexistuje. Tržní podíl Central Group v počtu bytů se tak pohybuje v rozmezí 14,5 až 15,5 procenta. Za rok 2014 vydělal 587 milionů korun, za loňský rok očekává vyšší částku. Přesná čísla však zveřejní až v polovině roku.

Podle Kunovského by bylo velkou chybou, kdyby se Praha rozšiřovala do prostor v okolí města. "To číslo není naše, ale Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy uvádí, že ve vnitřním městě je potenciál k výstavbě bytů pro 400.000 lidí. A mluvilo se i o větších číslech," upozornil Kunovský.

Velký potenciál je podle něj v tzv. brownfieldech, tedy nevyužitém území. Většinou jde o průmyslové stavby a sklady. "Nedávno jsme koupili logistický areál Westpoint na pomezí Liboce a Ruzyně. Je to pozemek o rozloze 130.000 metrů čtverečních s velkým potenciálem. Ve Zličíně máme fabriku Praga, ve Vysočanech jsme koupili pozemek bývalé továrny na barvy Tebas," doplnil Kunovský. Právě Vysočany jsou podle něj typická čtvrť s množstvím nevyužitých ploch. "Navíc přímo na metru, takže i dopravní zátěž by byla minimální. Ale spousta prostorů je třeba i v Holešovicích nebo v Libni," připomněl.

Kunovskému vadí určitá strnulost vedení města při schvalování nových projektů. "Podporuju nové zajímavé věci. Není dobré stavět jenom průměrné stavby, které nikoho sice neurazí, ale zároveň ničím neobohatí. Samozřejmě, historické centrum je nedotknutelné. Ale proč by na okrajích města nemohly vzniknout architektonicky zajímavé stavby? Třeba na pankrácké pláni by mohla vzniknout obdoba pařížské Defense. Ale odvaha chybí," uzavřel Kunovský.

(čtk)