ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava střechy magistrátu vyjde na 4,5 milionu

20.02.2016

Praha 20. února - Praha nechá zrekonstruovat střechu historické budovy magistrátu na Mariánském náměstí. Práce vyjdou na zhruba 4,5 milionu korun, usnesli se na tom pražští radní. Město nyní podepíše smlouvu o dílo s vítěznou firmou Fast střechy a potrvají 100 dní od data podpisu smlouvy.

Rekonstrukce střechy nebude nijak měnit její současný tvar. Opravena má být nejen střešní krytina, ale také například okapy a svody vody. Střecha bude opět z říčního kamene a klempířské prvky z mědi. Provedeny budou rovněž tesařské práce a obnoveny bleskosvody.

Samotná rekonstrukce by měla trvat podle znění smlouvy 100 dní od jejího podpisu. Celkem město vyjdou práce na 4,468 milionu korun včetně DPH. V původní dokumentaci pro vypsání tendru počítala Praha s maximální částkou 5,8 milionu bez DPH.

Budova radnice byla otevřena na začátku dubna 1912, kdy v ní sídlil berní úřad. Primátor a radní se sem přestěhovali až po roce 1945. Stavba začala v roce 1908 a trvala zhruba tři roky. Autorem budovy je architekt Osvald Polívka a na sochařské výzdobě se mimo jiné podíleli například Stanislav Sucharda nebo Josef Mařatka. V budově se pak u zadního vstupu dochoval, byť mírně úpraven, páter noster.

(čtk)