ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zbiroh přestaví sto let starý dům na základní školu

19.02.2016

Zbiroh (Rokycansko) 19. února - Zbiroh na Rokycansku přestaví dům na náměstí na novou základní uměleckou školu (ZUŠ). Zájem o hudbu, malování, herectví a tanec je v oblasti velký. Do umělecké školy do Zbirohu dojíždějí děti z okruhu 30 kilometrů. Město dokončuje s architekty a učiteli studii přestavby více než 100 let starého domu U Vodrážků, který je prázdný. ČTK to dnes řekl starosta města se 2400 obyvateli Milan Rusek.

"Rádi bychom, aby se ZUŠ dostala do důstojnějších prostor, protože teď sdílí jeden prostor se základní školou. Ale ZUŠ funguje v trochu jiném režimu a jde to proti sobě," uvedl.

Pracovní verze studie už je hotová a byla projednaná se sousedy. "Ti vznesli nějaké připomínky, které teď budeme zapracovávat, a poté ji budeme veřejně prezentovat," řekl Rusek.

Město počítalo s náklady na rekonstrukci budovy ve výši pět milionů korun, které se ale ukázaly jako podhodnocené. Konkrétní suma vyjde z finální verze studie. Podle předběžných odhadů to ale budou desítky milionů korun kvůli rozsahu záměru a stavebně technickému stavu budovy, která bude sloužit také jako společensko-kulturní dům. V návrhu jsou také přístavba v zadním traktu a koncertní sál s výhledem do zahrady, taneční sál a ateliéry pro výtvarnou výchovu.

Zbiroh se bude snažit získat dotaci. "Z rozpočtu nemáme absolutně šanci náš majetek nějak revitalizovat," uvedl starosta. Město už letos vyčlenilo v rozpočtu půl milionu korun na základní sanaci objektu a přes 700.000 korun na projektovou dokumentaci.

Patrová budova, kterou město odkoupilo s pozemkem za solidní cenu, byla dříve soukromá. Původní vlastník si přál, aby sloužila mládeži a kultuře. Dříve v ní byla banka, kanceláře, klub důchodců a sídlo městské firmy.

ZUŠ Václava Vačkáře má velmi dobré jméno a dlouhou tradici. "Pro tento školní rok máme zcela naplněnou kapacitu 272 žáků, zájem se rok od roku zvyšuje," uvedla ředitelka ZUŠ Kateřina Egermaierová. ZUŠ vyučuje všechny obory, a to hudební, individuální i kolektivní, dále výtvarný, taneční a literárně dramatický.

ZUŠ funguje společně s klasickou základní školou, které se vzájemně ruší. Využívá některé zapůjčené třídy, které jsou předělané z původních kabinetů. Podle ředitelky jsou to hodně provizorní podmínky. "Návrhem naší nové školy jsem nadšená. S architekty jsme na něm velmi úzce spolupracovali. Zapojili se všichni pedagogové a zanesli tam spoustu velmi cenných poznatků z praxe," dodala.

(čtk)