ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Žlutice chtějí vybudovat komunitní centrum

19.02.2016

Žlutice (Karlovarsko) 19. února - V historických prostorách radnice a muzea na Velkém náměstí ve Žluticích na Karlovarsku by mohlo vzniknout komunitní centrum. Rekonstrukce objektů téměř za 60 milionů korun zahrnuje i vznik trezorové místnosti pro vzácný Žlutický kancionál, který se město dlouhodobě snaží získat do svého majetku. Realizace projektu ale závisí na tom, zda bude město úspěšné s žádostí o dotaci, řekl dnes ČTK starosta Žlutic Václav Slavík (nez.).

"Rekonstrukce se týká tří historických budov, z nichž ve dvou sídlí radnice a v jedné žlutická pobočka karlovarského muzea. Mělo by tam vzniknout komunitní centrum, kam by si občané i návštěvníci města mohli zajít do infocentra, do knihovny, připojit se na internet, ale třeba i zaplatit jednoduchý poplatek, aniž by museli čekat na úředníka," řekl Slavík.

Novinkou by měla být trezorová místnost, kde by byl vystaven Žlutický kancionál. Renesanční ručně psaný zpěvník písní ze 16. století už se Žlutice snaží dlouhé roky získat z majetku státu. "V místnosti by měla být udržována stálá teplota a vlhkost vzduchu, aby se kancionál nepoškodil. Inspirovali jsme se v tomto směru expozicí v Bečově nad Teplou, kde mají takovou místnost pro relikviář sv. Maura," doplnil starosta.

Podle projektu, který už má město do podrobna zpracovaný, dosahují celkové náklady na rekonstrukci zhruba 60 milionů korun. Podle možností dotací by bylo možné jej rozdělit do několika etap. Z ročního rozpočtu kolem 40 milionů korun nemá městečko s 2500 obyvateli šanci projekt bez dotací zrealizovat. Na budově radnice tak alespoň město nechalo vyměnit okna a aktuálně se opravuje fasáda.

Pokud by se Žluticím skutečně podařilo dotaci získat, první stavební práce by mohly začít v roce 2017.

(čtk)