ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kroměříž kupuje budovu bývalé vojenské správy

19.02.2016

Kroměříž 19. února - Kroměříž kupuje od státu za více než 23 milionů korun budovu bývalé okresní vojenské správy. Město částku uhradí ve třech splátkách, poslední v roce 2018. Radnice chce objekt v centru přestavět na startovací byty pro mladé a na byty pro seniory, přilehlý pozemek může využít pro parkování. Novinářům to dnes řekl starosta Jaroslav Němec (ANO).

"Dokážeme pro ni do budoucna najít velké uplatnění, ať už v ní budou startovací byty pro mladé a byty pro seniory, v přízemí mohou být kluby pro různé zájmové organizace Kroměříže. Pozemek by se dal navíc využít jako centrální parkoviště. Je blízko středu města, poblíž je i zastávka MHD. Pokud by se to podařilo, hodně by nám to pomohlo s parkováním v Kroměříži," poznamenal Němec.

Radnice chce letošní rok věnovat přípravě projektů, příští rok by se mohlo začít s úpravami. "Všechno bude hodně záležet na tom, jak se nám podaří získat dotace," dodal Němec. Budova dříve sloužila jako ubytovna hotelového typu. Bylo tam asi 80 pokojů, ke každému bylo sociální zařízení. "Šli bychom asi na jednu polovinu současného stavu ubytovacích kapacit, do budoucna by tam mohlo být asi 40 až 45 bytů o výměře 1+1 a 2+1," doplnil Němec.

Objekt byl postaven v 70. letech minulého století. Armáda z Kroměříže odešla v roce 2004. Budovu převzalo ministerstvo spravedlnosti a do loňského léta ji spravovala Justiční akademie. Pak byl objekt označen za nepotřebný a převzal ho Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, od kterého ho kupuje město. Podle Němce je budova v dobrém technickém stavu. Její úprava na byty přesto podle prvních odhadů přijde asi na 100 milionů Kč.

Zastupitelé města nyní schválili nákup bývalého majetku armády, v minulosti přitom město řadu dříve vojenských nemovitostí prodávalo. Kroměříž získala rozsáhlý armádní majetek na začátku roku 2005. Šlo hlavně o areály Rybalkových a Žižkových kasáren. Část si město ponechalo, například budovy na nynějším Hanáckém náměstí, většinu však rozprodalo dohromady za zhruba 130 milionů korun.

(čtk)