ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přestavba přednádraží v Pardubicích se dotkne třetiny spojů

19.02.2016

Pardubice 19. února - Přestavba oblasti před vlakovým nádražím v Pardubicích významně omezí provoz městské hromadné dopravy. Dotkne se asi třetiny spojů ve městě. Stavební práce začnou asi za tři měsíce a mohou trvat i rok. ČTK to dnes řekl ředitel pardubického dopravního podniku Tomáš Pelikán.

"Pevně doufám, že cestujícím způsobíme co nejméně komplikací, ale samozřejmě změny na trasách budou, takže cestující budou muset věnovat trochu pozornosti tomu, jak bude při té výstavbě bude fungovat městská hromadná doprava," podotkl Pelikán.

Nový jízdní řád dopravní podnik teprve připraví. Zvažuje například, že linka číslo 3 skončí ještě před nádražím a cestující v závěrečném úseku převeze kyvadlová doprava. Trolejbusy se totiž nebudou mít kde otáčet. U nádraží zastavuje denně až tisícovka spojů, oblast patří dopravně k nejvytíženějším místům ve městě.

Délka stavebních prací se odhaduje na sedm měsíců až jeden rok. Termíny vyplynou z projektové dokumentace. Změny, které po dokončení nastanou, podle Pelikána cestující ocení. Všechny vozy MHD budou zastavovat na centrálním nástupišti, které bude zastřešené.

"Zrušíme zastávku u lihovaru, je složitě dostupná, všechny spoje se přesunou na terminál. Na středovém ostrůvku budou informace pro cestující a lavičky," řekl Pelikán.

Modernizace přednádraží by měla stát 190 milionů korun, více než polovinu nákladů by měly uhradit švýcarské fondy. Radnice však musí dokončit práce do konce roku, což nemusí zvládnout. Pokud by magistrát nezískal od poskytovatele odklad, požádá o evropské dotace.

Nový terminál se měl v Pardubicích stavět již v roce 2013 za minulého vedení radnice. Projekt měl stát čtvrt miliardy, ale nebyl nakonec dostatečně připravený. Současné vedení města projekt redukovalo a rozdělilo na etapy. Ve druhé etapě by například zástupci města chtěli přesunout autobusové nádraží k diskontu Lidl.

(čtk)