ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

České dráhy opravily halu nádraží v Turnově

18.02.2016

Turnov (Semilsko) 18. února - Cestujícím v Turnově na Semilsku začala sloužit opravená hala výpravní budovy nádraží. České dráhy do rekonstrukce investovaly 15 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Návštěvníky zřejmě upoutají citlivě zrestaurované bezmála sto let staré nástěnné malby místního malíře a grafika Karla Vika, které představují zajímavá místa Českého ráje. V minulosti je cestující v zašlé hale téměř nevnímali, dnes jsou večer i nasvícené.

"Rekonstrukce interiéru budovy začala v loňském roce. V únoru byla dokončena první část - prostor pro cestující, toalety a zázemí pro zaměstnance. V další rekonstrukci, věříme, že bude pokračovat Správa železniční dopravní cesty, na kterou převádíme celý balík 1053 nádražních budov," řekl dnes ČTK při slavnostním otevření rekonstruované haly člen představenstva Českých Drah František Bureš. Věří, že převod budov bude dokončen v řádu několika týdnů či měsíců, dodal.

Rekonstrukce zahrnovala částečnou opravu střechy a dílčí úpravy. Vznikly nové prostory pro odbavení cestujících a navazující komerční prostory pro poskytování služeb. Součástí byla výměna všech inženýrských sítí a technického vybavení. V hale stavební firma obnovila původní členění stěn a zmizely veškeré pozdější obklady. Interiér se tak vrátil do podoby z počátku minulého století. Revitalizací prošly pokladny a také zázemí pro jejich obsluhu, úprav se dočkaly prodejny pekařství a tisku přímo v hale.

V části budovy v blízkosti před pár lety dokončeného autobusového nádraží vzniklo sociální zázemí pro cestující a také prostor pro bankomat. Obnovou prošla původní pasáž, jejíž přilehlé prostory mohou být v budoucnu po dokončení rekonstrukce pronajaty. "Rád bych, kdyby si tady v budoucnu mohli lidé zajít na kávu nebo třeba půjčit knížku. Chtěl bych, aby se nádraží opět stalo živým prostorem, který využívají nejen cestující, ale i obyvatelé města," řekl ČTK turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok - SNK).

(čtk)