ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mariánské lázně chtějí stavět správní centrum

18.02.2016

Mariánské Lázně (Chebsko) 18. února - Mariánské Lázně budou pokračovat v přípravě projektu výstavby nového správního centra. Zastupitelé tak v nejbližší době budou stát nejen před rozhodnutím, kde novou správní budovu vybudovat, ale také jak naložit s objektem staré radnice. Ta je dlouhodobě zanedbaná a kvůli jejímu špatnému stavu již musely být uzavřeny některé kanceláře, řekl dnes ČTK místostarosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík (ANO).

"Budeme se snažit najít nejvhodnější místo pro novou správní budovu. Záměrně neříkám radnici, protože správní budova obsahuje mnoho dalších přidaných hodnot pro občany i návštěvníky města. Ať už jsou to pošty, banky nebo další instituce, které mohou v rámci té budovy navštěvovat. To místo by mělo být samozřejmě také dobře dostupné ve městě," uvedl Hurajčík.

Dostupnost je také jedním z problémů současné radnice. Centrem lázeňského města kvůli ní projíždějí tisíce aut ročně. Ideální přitom není pro občany ani parkování v blízkosti budovy, ani dostupnost například z autobusového nebo vlakového nádraží. Od těchto míst je úřad vzdálen více než dva kilometry. Největší potíž ale spočívá ve stavu objektu. Trámy budovy jsou promořeny dřevomorkou, krovová konstrukce je v žalostném stavu. Statik po prohlídce zakázal užívání některých kanceláří, to vše v důsledku více než 20 let zanedbávání budovy.

Náklady na výstavbu nového správního centra jsou odhadovány nejméně na 200 milionů korun. Částečně by se později mohly vrátit městu z pronájmů. Řešení situace se starou radnicí by se ale město stejně nevyhnulo. Podle místostarosty by tam v budoucnu mohly vzniknout například společenské či koncertní sály. Náklady na rekonstrukci by nicméně zřejmě i převýšily částku potřebnou na výstavbu správního centra. Případné další roky chátrání by v centru lázeňského města vytvořily další ruinu, která by hyzdila jeho image.

Definitivní rozhodnutí, jak se správním centrem i starou radnicí naložit, by mělo padnout v následujících měsících.

(čtk)