ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hradecký kraj zrušil tendr na opravu nemocnice

18.02.2016

Hradec Králové 18. února - Královéhradecký kraj dnes zrušil miliardový tendr na rekonstrukci Oblastní nemocnice Náchod. Chce nechat udělat revizi nedostatečně zpracované projektové dokumentace. Nové výběrové řízení kraj plánuje vyhlásit na přelomu května a června. Novinářům to dnes řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Přestavba nemocnice je investiční prioritou krajské koalice ČSSD a KSČM, kraj před nynějším zrušením tendru opakovaně posunul termín pro odevzdání nabídek.

Královéhradecký kraj za sedm měsíců od vypsání tendru dostal 210 žádostí o dodatečnou informaci k projektové dokumentaci, které obsahovaly 995 dotazů. Z velké části se týkaly soupisu prací a výkazu výměr, které slouží pro výpočet nabídkové ceny. "Při tak velké zakázce jsou dotazy naprosto běžnou praxí, a proto jsme ke zrušení tendru nepřistoupili dříve. Tisíc dotazů je ale již opravdu mnoho. Proto jsme na dokumentaci nechali zpracovat nezávislý posudek, který její nedostatečnost potvrdil," uvedl Franc.

Hejtmanství bude nepovedenou dokumentaci zpracovanou firmou JIKA-CZ ze Smiřic reklamovat. "Projektant musí nyní zrevidovat celou projektovou dokumentaci, a to nově pod odborným dozorem. Tato fáze by měla trvat dva až tři měsíce. Veškeré práce budeme uplatňovat jako reklamaci, kraji tak nevznikne další finanční náklad," řekl dnes krajský radní pro investice Josef Dvořák.

Hejtman Franc dnes novinářům řekl, že se s firmou nyní jedná o napravení dokumentace, následně bude kraj řešit, zda mu nevznikla škoda a zda ji bude po firmě uplatňovat. Radní Dvořák dodal, že kraj zkoumá případné pochybení některých zaměstnanců v souvislosti s tímto projektem.

Královéhradecký kraj počítá s tím, že otevírání obálek s nabídkami uchazečů by se mohlo uskutečnit na přelomu srpna a září letošního roku. Franc připustil, že zrušení soutěže je pro kraj nepříjemná záležitost, o situaci již jednal s vedením náchodské nemocnice. "Dohodli jsme se, že do týdne či čtrnácti dnů nám přijdou určité návrhy na řešení půlročního posunu zahájení rekonstrukce. Budeme velmi vážně jednat o některých nezbytných přístrojích i stavebních opatřeních," řekl Franc.

O přestavbě náchodské nemocnice se hovoří několik let, podle původních představ chtěl kraj stavbu zahájit už v roce 2012, hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Zásadní zdržení nastalo poté, co kraj v květnu 2013 zrušil přes rok trvající tendr na stavební firmu a vzdal se evropské dotace 400 milionů korun.

Stavbaři by měli v nemocnici postavit dva nové pavilony, ve kterých bude například lůžková část chirurgie, ortopedie a operační sály, porodnice a dětské oddělení. Podle plánů se má stavět za provozu nemocnice, práce by měly trvat dva roky, dalších šest měsíců má trvat zkušební provoz.

(čtk)