ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve středověké tvrzi vzniknou expozice a depozitáře

17.02.2016

Plaňany (Kolínsko) 17. února - Ve středověké tvrzi Hradenín v Plaňanech na Kolínsku vzniknou expozice a depozitáře regionálního muzea. Náklady jsou vyčísleny na 59 milionů bez DPH a měly by být uhrazeny z evropských peněz, řekl dnes ČTK krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).

Hradenínská tvrz je jednou z nejcennějších památek svého druhu v ČR. Je ukázkou honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku. "Když se objevila možnost, že bychom mohli využít prostředky Integrovaného regionálního operačního programu, tak jsme to konzultovali a zjistili jsme, že do toho můžeme jít. V rámci těchto prostředků se nám podaří zrekonstruovat celý areál, udělat tam expozice a zároveň depozitář," uvedl Štefek. Peníze ze stejného operačního programu chce hejtmanství využít i na dostavbu skanzenu v Kouřimi na Kolínsku nebo na vytvoření nové expozice v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech na Kladensku. EU by měla uhradit 85 procent nákladů, stát pět procent a zbytek kraj.

Hradenínský areál, který kraj získal v roce 2012, se skládá z tvrze z druhé poloviny 14. století, obytného domu z 19. století a stodoly. V tvrzi a obytném domě mají vzniknout expozice pojednávající o životním stylu drobné šlechty na venkově ve středověku a raném novověku a o životě statkářských rodin na Kolínsku v 19. století. Stodola bude upravena na centrální depozitář Regionálního muzea v Kolíně s restaurátorskou dílnou.

Tvrz je v havarijním stavu a potřebuje další opravy. Kraj zatím nechal staticky zajistit hlavní věž a zhotovit nové zastřešení. Hejtmanství památku koupilo v roce 2012 za 2,8 milionu korun od soukromého vlastníka, což bylo předmětem sporů mezi politiky. Opozice nákup považovala za neúnosné břemeno pro krajský rozpočet.

Z peněz EU má být podle Štefka také financována druhá etapa dostavby kouřimského skanzenu. Kraj plánuje v Kouřimi za sto milionů korun postavit dalších 13 památek tradiční venkovské architektury, mimo jiné kostel se zvonicí a márnicí či větrný mlýn. Zhruba čtyři miliony ze stejného operačního programu mají být použity na vytvoření expozice s názvem Odkaz T. G. Masaryka - 100 let Československa, která bude prezentovat osobnost prvního československého prezidenta v Muzeu T. G. Masaryka v Lánech.

(čtk)