ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nemocnice Plzeň začíná stavět parkovací dům

16.02.2016

Plzeň 16. února - Mnohaleté palčivé problémy s parkováním v lochotínském areálu plzeňské fakultní nemocnice má pomoci vyřešit nový parkovací dům pro 400 aut zaměstnanců nemocnice. Očekávaný a dlouho připravovaný objekt se začíná stavět v těchto dnech a hotový by měl být do konce roku. Bude stát kolem 140 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Václav Šimánek.

I když uvnitř areálu a na přilehlých venkovních plochách je kolem 1300 parkovacích míst, všechna jsou od rána beznadějně obsazená a mnoho pacientů se už do nemocnice špatně dostává. Přitom ambulance nemocnice loni provedly 1,024 milionu ošetření, dalších 71.570 lidí nemocnice hospitalizovala a přijala 3237 rodících žen. Před nemocnici sice zajíždí autobus MHD, velká část pacientů ale jezdí auty.

"Budova bude stát ve svahu pod stravovacím zařízením, kousek nad spodním vjezdem do nemocnice z Roudné. Tato poloha umožní zapuštění čtyřpatrové budovy do svahovitého terénu a zajistí možnost přímého vjezdu z ulice," popsal Šimánek nový parkovací dům. Až v něm začnou zaměstnanci nemocnice parkovat svoje auta, uvolní se tak místa před hlavním nemocničním vchodem F i přímo v areálu nemocnice. Zdravotnické zařízení také plánuje úpravu silničních vjezdů v obou areálech, rozšíření pruhů pro vjezd a výjezd vozidel. O parkovací lístky se nově bude starat automat.

Parkování je bolavým místem fakultní nemocnice. Když se lochotínský areál začal v roce 1978 projektovat a později stavět, nebylo mezi lidmi tolik aut. Nikdo také nepředpokládal, že se nemocnice jednou tak rozroste.

FN Plzeň má v areálech ve čtvrtích Bory a Lochotín 1713 lůžek. Roční obrat nemocnice byl loni 5,752 miliardy korun. S 4423 pracovníky patří k největším zaměstnavatelům v kraji.

(čtk)