ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno opraví budovu na byty pro handicapované

16.02.2016

Brno 16. února - Městská část Brno-Královo Pole opraví starou budovu ve Veleslavínově ulici, kde za 18 milionů korun vybuduje osm bytů pro vozíčkáře. Podle starostky městské části Karin Karasové (ANO) by mohlo být vše hotové v příštím roce. Královo Pole se bude snažit získat na rekonstrukci dotaci.

V objektu mají být v suterénu čtyři garáže a sklepní kóje, kam bude bezbariérový přístup. "V prvním podlaží budou čtyři byty 1+kk o velikosti 27 až 30 metrů čtverečních. Ve druhém podlaží budou tři byty 1+kk a jeden byt 2+kk," uvedla Karasová. Objekt je prázdný od roku 2004. "Od rekonstrukce Královopolských tunelů je ve špatném technickém stavu, ale je staticky zajištěný," doplnila starostka.

Podle ní je v posledních letech v České republice trend, aby se lidé stěhovali z velkých ústavů do komunitní péče. "Projekt usiluje o to, aby stávající obyvatelé ústavů žili ve svém domově tak, jak je to ve většinové společnosti, a aby maximálně využívali sociálních služeb. Kvůli tomu je nutné, aby více občanů využívajících podobné služby bydlelo blízko sebe, ideálně v sousedství," řekla Karasová.

Komunikace mezi ústavy a vedením měst však podle ní není dostatečná. "Město nezná počty obyvatel, kterým by mělo zajistit adekvátní bydlení. Soukromí developeři pro tuto klientelu nestaví, protože to není výhodné. O tyto záležitosti se starají skoro vždy neziskové organizace a stává se, že určitá skupina občanů s handicapem nenachází adekvátní bydlení. Mezi ně patří právě vozíčkáři," dodala Karasová.

Brno vlastní okolo 27.000 bytů. Městská část Královo Pole jich má ve své správě bezmála 1500. Kromě toho chce Královo Pole v příštím roce postavit za 60 milionů bytový dům s 21 byty, z nichž by bylo pět vymezeno pro vozíčkáře.

(čtk)