ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ceny bytů v Řecku klesly o více než dvě pětiny

15.02.2016

Atény/Berlín 15. února - Ceny bytů v Řecku se v loňském roce snížily zhruba o pět procent, pokles tak vykazují již sedm let za sebou. Od roku 2008, kdy v Řecku začala vleklá hospodářská recese, se propadly o 41,5 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů řecké centrální banky. Německá centrální banka dnes naopak poukázala na nadměrný růst cen bytů v Německu, ke kterému kromě příznivých ekonomických podmínek přispívá rovněž příliv uprchlíků.

Pokles cen bytů v Řecku sice loni zpomalil z předloňských 7,5 procenta, podle analytiků však neexistují žádné jasné známky toho, že by se měl v brzké době zastavit. "Abychom mohli říct, že jsme dosáhli dna, musí nejprve dojít ke stabilizaci tří důležitých faktorů: disponibilního příjmu domácností, daní z nemovitostí a ekonomických vyhlídek," uvedl Ilias Lekkos, hlavní ekonom řecké banky Piraeus.

Pokles cen bytů v ekonomicky slabém Řecku kontrastuje s vývojem v Německu, které je hlavním motorem hospodářského růstu v eurozóně. Německá centrální banka dnes ve své měsíční zprávě o stavu ekonomiky varovala, že německé reality jsou v současnosti předražené. "Nejvíce nadhodnocené jsou byty ve velkých městech," upozornila.

Ceny bytů v Německu podle centrální banky v uplynulých šesti letech rostly v průměru o šest procent ročně. Poptávku po obytných nemovitostech v Německu nyní tlačí vzhůru mimo jiné nízké nákladů na půjčky a příliv uprchlíků, napsala agentura Reuters.

(čtk)