ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavba Horního nádraží ve Varech má zpoždění

15.02.2016

Karlovy Vary 15. února - Stavba nového Horního nádraží v Karlových Varech má zpoždění. Moderní hala měla být hotová v polovině roku, termín dokončení se zatím odkládá nejméně do konce roku. Podle stavařů jsou za zpožděním problémy s podložím, které je jiné, než se kterým počítal projekt, sdělil ČTK mluvčí dodavatelské firmy Skanska Marek Pšeničný.

"Při demolici staré budovy se objevily nové skutečnosti, které v důsledku povedou k prodloužení termínu dokončení stavby. Jak ukázal geologický průzkum, který jsme mohli provést až po demolici staré výpravní budovy, podloží na staveništi je komplikovanější, než se původně předpokládalo. Proto musel být přepracován projekt založení nové výpravní budovy i technologického stožáru a upraven postup prací," uvedl Pšeničný.

Na dokončení stavby čeká nejen investor, kterým je Správa železniční dopravní cesty, ale i město Karlovy Vary, které má přichystanou stavbu nové lávky přes koleje. Podle náměstka primátora Čestmíra Bruštíka (ANO) má město téměř 30 milionů připraveno v rozpočtu. Pokusí se ale získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu, která by mohla pokrýt až 80 procent nákladů. I kdyby ale město dotaci nezískalo, bude lávku stavět z vlastních zdrojů.

Lávka na Růžový vrch by se měla začít stavět letos v srpnu nebo září a dokončena má být v roce 2017. Po dokončení nádražní budovy pak město ještě plánuje úpravy přednádraží.

Původní secesní litinová konstrukce nad kolejištěm nakonec u první koleje zůstane. Bude jen částečně posunuta. Původně se měla konstrukce přestěhovat před nádraží. Jak se ale ukázalo, nebylo možné ji převést na město.

(čtk)