ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Písek dokončí opravy okruhu historického jádra

15.02.2016

Písek 15. února - Město Písek chce v květnu pokračovat v rekonstrukci lokality Bakaláře. Letošní práce na projektu obnovy okruhu kolem historického jádra města budou stát přes 15 milionů korun. Veřejnost se může s projektem seznámit ve středu v 17:00 v budově městského úřadu v Budovcově ulici za účasti vedení města i projektanta. ČTK to dnes řekla tisková mluvčí města Písek Kristyna Barchini.

Na obnově Bakalářů město pracuje od roku 2001. Hotové jsou části okruhu kolem městského jádra přímo navazující na prostor Bakalářů - parkány a hradební příkop. "Koncem roku 2008 jsme dokončili a pro veřejnost otevřeli první část náměstí Na Bakalářích - nástupní prostor do hradebního příkopu s parkovištěm," uvedl místostarosta Písku Josef Knot (TOP09).

Náměstí před kostelem Narození Panny Marie a jeho okolí město dokončilo v roce 2009. Výslednou podobu ovlivnily podle mluvčí Barchini archeologické nálezy v okolí kostela, které ukázaly na skutečnou podobu městských hradeb, a cenný byl i nález pohřebních mohyl z doby bronzové. Tyto skutečnosti mírně pozměnily výslednou podobu dlažeb a rozmístění výtvarných děl.

Vzhledem k tomu i dlouhé době, která uplynula od prvních návrhů celkového řešení lokality Bakaláře, se město rozhodlo aktualizovat návrh rekonstrukce nejvýchodnější části náměstí - prostoru ohraničenému pěší zónou vedoucí za kostel a křižovatkou ulic Chelčického a Budovcova. Zónu protíná linie kamenných laviček osazených do pásu z mramorové mozaiky, jehož první část je hotová. "Koncovou část tohoto výtvarného prvku dobudujeme ve stejném materiálovém a tvarovém provedení. Dominantou dokončené části je kamenné pítko," uvedl autor projektu Karel Lapka. Druhou část linie uzavře artefakt rozťatého kamenného stolu, v jehož středu bude zasazen strom.

Cesty mezi zelenými plochami parku budou, stejně jako dnes, dlážděny píseckými deskami. Centrální čtvercová trávníková plocha se sochou lva bude nahrazena dlážděnou. Pomník bude osvícený.

(čtk)