ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dětský domov Holice má tréninkový byt

11.02.2016

Holice (Pardubicko) 11. února - Dětský domov Holice na Pardubicku zprovoznil tréninkový byt pro klienty, kteří dovršili 18 let a ještě studují. Před odchodem ze zařízení se tak naučí větší samostatnosti. ČTK to dnes řekl ředitel zařízení Ondřej Výborný. V Pardubickém kraji se jedná o první podobný tréninkový byt pro zletilé mladé lidi.

"Pobyt v tréninkovém bytě funguje na bázi vysokoškolských kolejí. Je koncipovaný pro dvě osoby. Budou si tu samy nakupovat, vařit, starat se o sebe," řekl Výborný.

Jeden pokoj obývá jednadvacetiletá Eliška. Vystudovala obor cukrářka a nyní dokončuje v Pardubicích obor pekařka. V červnu získá výuční list. Samostatné bydlení se jí velmi líbí, protože má soukromí a může se třeba věnovat hraní na klávesy. V domově v Holicích je od tří let a zpravidla sdílela pokoj ještě s někým dalším, řekla ČTK.

Pardubický kraj zřizuje pět dětských domovů a tři dětská centra. Podle vedoucího odboru školství Martina Kisse by mohlo tréninkových bytů pro zletilé klienty přibývat.

Hejtmanství tak pokračuje v transformaci dětských domovů a dětských center. "Smyslem transformace je uvést děti do běžného života, poskytnout bydlení v běžných lokalitách, aby nežily v ústavní péči. Bydlení v pronajatých bytech se již testuje, ale pro tuto věkovou skupinu jde o pilotní projekt," dodal Kiss.

(čtk)