ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekonstrukce kolonie Buďánka pokračuje

11.02.2016

Praha 11. února - Čtyři domy v kolonii Buďánka v Praze 5 budou mít ještě letos na jaře kompletně novou střechu. Další dvě budovy budou mít střechu provizorní. ČTK to řekli Martin Dvořák ze sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové osady Buďánka a starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). Kompletní rekonstrukce se pak do léta dočká budova bývalé mlékárny, kde vznikne infocentrum. Buďánka je původní dělnická kolonie, a od roku 1991 je proto prohlášena památkovou zónou.

V současné době na Buďánkách dělníci zastřešují šest domů, z nichž čtyři budou mít definitivní střechu, u dvou domů bude vytvořeno dočasné zastřešení, které zabrání dalšímu chátrání zdí. Mezi těmi, které dostanou definitivní střechu, je například bývalá hospoda při ulici U Zámečnice. Tady budou zajištěny koruny stěn, udělány nové krovy a také střecha i s krytinou.

Co se týče kompletní rekonstrukce, bude jako první opravena budova Mlékárny při ulici Nad Zámečnicí. Tady bude odbouráno a znovu vystavěno první patro, které je tzv. špatně založeno a hrozí pádem. "Budova bude rovněž mít novou izolací a vloženo bude dovnitř nové patro," popsal Dvořák. Také mlékárna bude mít novou střechu. Uvnitř vznikne infocentrum. Samotná rekonstrukce domu vyjde na více než 800.000 korun, za vybavení centra sdružení zaplatí 498.000 korun. Infocentrum, kde se budou moci místní setkávat, bude provozovat sdružení.

V areálu Buďánek má vzniknout kulturní a komunitní centrum. Co konkrétně v tom kterém domku bude, ještě není rozhodnuto. "Záměrem ale je, aby to fungovalo jako celek a neztratil se ráz kolonie," řekl Dvořák s tím, že zachovány budou také původní cesty. Podle Klímy vznikne v rámci diskuse odborníků i občanů dohoda, co by se mělo na Buďánkách dít, následně pak bude městská část hledat v tendru projektanta, který vypracuje projekt již konkrétního využití domků. Kdy přesně bude hotov, zatím není jasné.

Svého času v kolonii žilo až 300 lidí.

(čtk)