ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj a železnice jsou největšími investory staveb na Plzeňsku

11.02.2016

Plzeň 11. února - Plzeňský kraj a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstaly loni největšími investory staveb v Plzeňském kraji. Státní SŽDC letos své investice do uzlu Plzeň i do tunelu u Ejpovic udrží, kraj je mírně sníží, hlavně kvůli tomu, že ještě plně nezačnou opožděné dotace EU v nové plánovacím období do roku 2020. Po sedmi letech by měly letos také začít velké investice státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Při vyhlášení 13. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje 2015 to řekli regionální předseda Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jan Muzika a hejtman Václav Šlajs (ČSSD).

"Po období krize v letech 2009 až 2013 (stavebnictví kleslo o čtvrtinu) se snad odrážíme od země. Loni vzrostlo stavebnictví v ČR o 5,5 procenta, z toho dopravní stavby o 7,1 procenta. Letos by to mohlo být stejné," řekl Muzika. Podle něj ale nyní trápí investory loňský nový zákon o EIA (posuzování vlivu stavby na životní prostředí), kvůli němuž hrozí, že by se na už připravené stavby musela vypracovat nová EIA, což by jejich zahájení zdrželo o dva roky. "Doufám, že se to vyřeší výjimkou, jako si ji vydobylo Slovensko," řekl. Podle Šlajse i Muziky se o tom intenzivně jedná na úrovni premiéra, vlády i v Bruselu, protože nový český zákon byl schválený podle podmínek EU. "Zase jsou za tím hodní ekologové, kteří se snaží komplikovat výstavbu," řekl s nadsázkou Šlajs.

Skončila krize, ale stavebnictví je podle něj stále pod výkonem roku 2008. Kraj bude letos investovat do staveb jednu miliardu korun, což je o zhruba 200 milionů méně než v letech 2013 až 2015. Asi 180 milionů korun bude investice do pozemního stavitelství, z toho 85 milionů Kč na víceúčelovou halu v Plzni na Vejprnické ulici, kam se stěhuje krajské sportovní gymnázium. Do dopravních staveb včetně projektů dá letos kraj 820 milionů Kč, z toho jediná stavba financovaná z EU bude silnice Liblín - Břasy na Rokycansku za zhruba 150 milionů korun. "Opravíme sice větší počet silnic, ale budou to především drobné opravy, celkem přes 400 kilometrů. Větší akce začnou až v roce 2017," uvedl Šlajs.

Uzávěrka přihlášek loňských staveb do soutěže Stavba roku bude 18. března v 15:00 a vítězové budou vyhlášeni 24. května. Veřejnost může hlasovat od 29. dubna do 15. května. Loni se přihlásilo 39 projektů, meziročně o 11 více. "Kromě pěti tradičních kategorií je vyhlášena nová - Stavby pro bydlení pro bytové a rodinné domy," řekla mluvčí soutěže Martina Kurfirstová. V Plzni má velkou šanci zvítězit rekonstrukce divadelních teras a Jižní nádraží.

Titul Stavba roku 2014 loni získaly Stará synagoga v Plzni, Pavilon skla v Klatovech, nová komunikace a most Jateční v Plzni a administrativní budova firmy Brusivo v Rokycanech.

(čtk)