ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Berouně opravili lávku poničenou povodní

11.02.2016

Beroun 11. února - V Berouně otevřeli opravenou lávku v ulici V Kozle, kterou v minulosti při povodni poničily přívalové deště. Práce stály 2,6 milionu korun a většinu nákladů uhradilo ministerstvo dopravy, řekl dnes novinářům starosta Ivan Kůs (ČSSD).

Lávka na cyklostezce spojující Beroun a Srbsko byla koncem ledna zkolaudována. Stavba je určena pěším a cyklistům, její založení ale v nouzi umožňuje i přejezd sanitky. Součástí stavby jsou také dřevěné zábrany, které mají bránit vjezdu řidičům čtyřkolek. Podle Kůse je požadovala správa Chráněné krajinné oblasti Český kras. V lokalitě se totiž vyskytují vzácné druhy živočichů, především užovka podplamatá.

Lávka byla poničena v roce 2013. Město ji nechalo provizorně opravit, nesměli po ní však přejíždět cyklisté, protože její stav byl podle statika špatný. Také pěší provoz byl omezen na jednoho chodce.

Město loni na rekonstrukci získalo dotaci od ministerstva dopravy, žádná firma však za stanovenou cenu nechtěla lávku dlouho opravit. Stavební firmy podle radnice poslední dobou neprojevovaly zájem o malé zakázky nebo nerespektovaly jejich hodnotu. Do výběrových řízení se hlásily s tím, že stavbu udělají, ale za víc peněz, než kolik bylo na akci vyčleněno v rozpočtu města.

Beroun na rekonstrukci lávky získal dotaci 2,2 milionu korun, po prodlevách byla loni v září nakonec vybrána firma Strabag s nabídkovou cenou 2,6 milionu korun. Zastupitelstvo muselo schválit úpravu rozpočtu, aby byla rekonstrukce finančně kryta.

Stejný problém jako v případě lávky v ulici V Kozle se v Berouně objevil u výběrových řízení na chodníky na Závodí nebo u výstavby parkoviště u kulturního domu Plzeňka. Vzhledem ke komplikacím s výběrem zhotovitelů se termíny musely posunout.

(čtk)