ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Bývalý kněžský seminář se opět nepodařilo prodat

10.02.2016

Olomouc 10. února - Snaha prodat bývalý kněžský seminář ve Vidnavě na Jesenicku dopadla znovu neúspěšně. Do dalšího výběrového kola, které v polovině ledna vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), se opět nepřihlásil žádný zájemce. Cena areálu, který vězeňská služba koupila v roce 2008 za 29 milionů korun, klesla již téměř na pětinu původní hodnoty. Areál, který se stát marně snaží prodat už dva roky, se úřad zřejmě znovu pokusí prodat za nových podmínek v příštích dnech.

Areál úřad v posledním kole nabízel za 6,12 milionu korun. Nabídky mohli zájemci posílat do pondělí. "V řádném termínu nepřišla v tomto kole žádná nabídka. Předpokládáme vyhlášení dalšího kola výběrového řízení nejpozději do konce února," řekl ČTK mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Cena areálu postupně klesá už od ledna roku 2014, kdy za něj Vězeňská služba původně požadovala minimální kupní cenu 16 milionů korun. Po několika neúspěšných pokusech rozlehlou nemovitost převzal na základě rozhodnutí vlády z poloviny loňského roku ÚZSVM. Vidnavský seminář je první nemovitostí, kterou úřad podle usnesení vlády převzal. Ani úřadu se zatím nedaří areál prodat, zájemcům jej nabídl již potřetí.

Soubor nemovitostí zahrnuje budovy o výměře přes 4500 metrů čtverečních a pozemky zabírající více než 27.000 metrů čtverečních. ​Neúspěch prodeje místní přičítají rozsáhlé investici, který areál vyžaduje.

Budovu semináře nabídla ministerstvu spravedlnosti před lety ostravsko-opavská diecéze. Plány vzniku detenčního ústavu, kam se umisťují sexuologicky nemocní pachatelé vážných úmyslných trestných činů, podpořili v referendu už v roce 2005 obyvatelé a posléze i zastupitelé obce. Věřili tomu, že jim nové zařízení přinese práci. Z plánů nakonec sešlo. Důvodem byla nákladná rekonstrukce i předchozí amnestie, na jejímž základě tuzemské věznice opustilo kolem 6500 vězňů.

Vidnavský kněžský seminář byl založen na konci 19. století. Za druhé světové války tam byli uvězněni polští, francouzští a angličtí zajatci. Zřízen v něm byl i lazaret. Později objekt sloužil jako dětská ozdravovna.

(čtk)