ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Projekt čtvrti Central park dostává konkrétní podobu

10.02.2016

Karlovy Vary 10. února - Město Karlovy Vary a developerská společnost Lordship našly shodu v dalších sporných otázkách kolem stavby nové obchodní a rezidenční čtvrti v okolí dnešního Dolního nádraží. Projekt za stovky milionů ale stále čeká na dopracování územní studie a změnu územního plánu, řekl dnes novinářům ředitel společnosti Lordship Václav Matoušek.

"Zásadní je domluvit se na podobě územní studie. Bylo tam několik zásadní bodů, na kterých jsme se zatím nemohli shodnout. Po jednání z minulého týdne jsme ale identifikovali základní problémy. Je to územní rezerva pro Charkovský most, druhý bylo přesunutí dopravy ze Západní ulice do našeho projektu a třetí bylo využití pásu kolem Ohře," popsal Matoušek.

Zatímco město dříve chtělo, aby součástí řešení byla i stavba mostu v úrovni Charkovské ulice, nyní se dohodlo, že se most zatím stavět nemusí. Také doprava by neměla být svedena do prostoru dnešního Dolního nádraží zcela, ale jen po Charkovskou ulici. Shoda podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je i na tom, že kolem Ohře by neměly být jen zelené pásy, ale i rekreační infrastruktura.

Na přijetí přesných regulativů území čeká Lordship už pět let. Chtěl by přitom co nejdříve stavět. Jenže, pokud by měl čekat až na schválení nového územního plánu, mohl by to být v lepším případě na přelomu roku 2017 a 2018, ale možná i déle. Primátor proto nevyloučil, že by mohl být změněn stávající územní plán. Jak ale připomenul, jde o přípravu stavby celé nové čtvrti v centru města, která bude mít výrazný vliv i na své okolí nebo dopravu.

Lordship už investoval do území v centru města 200 milionů korun, zejména do dekontaminace celého území, do něhož spadá i současný dopravní terminál. Ten by ale chtělo město přestěhovat o pár set metrů dál poblíž městské tržnice. I na tom, jestli se to povede, neboť jde o stavbu za nejméně 200 milionů korun, bude pak záležet podoba obchodní části nové čtvrti.

V nejskromnější variantě by u Dolního nádraží mělo vzniknout 200 až 300 bytů, které by měly být dostupné místním možnostem. V druhé části pak investor plánuje obchodní centrum s poliklinikou a podél Ohře má vzniknout odpočinkový areál s in-line dráhou, restauracemi a dalším zázemím.

(čtk)