ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Středočeský kraj loni nestihl dokončit část staveb

10.02.2016

Praha 10. února - Středočeský kraj loni nestačil dokončit některé naplánované investiční akce. Musel kvůli tomu téměř 97 milionů korun z evropských fondů přesměrovat na jiné účely. Opozice kraj kritizuje za to, že v letošním roce bude muset tuto částku zaplatit ze svých zdrojů na úkor jiných výdajů. Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) bude proveden audit opožděných projektů, který by měl odhalit případné viníky.

"Převážně se jedná o stavby, které jsou stavebně velice náročné, z tohoto důvodu je nebylo možné dokončit do konce roku. Středočeský kraj dělal maximum, aby se stihlo dokončit co nejvíce, stavělo se až do konce prosince loňského roku. Co se týče případného pochybení ze strany konkrétních osob, bude proveden audit těchto projektů," stojí v prohlášení Petery, které ČTK poskytla mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.

Do konce loňského roku se nestihly podle plánu proinvestovat peníze EU mimo jiné v případě památníku odboje v Panenských Břežanech, kouřimského skanzenu nebo Veigertovského domu v Kolíně, kde vzniká nová hlavní budova regionálního muzea. "Byly tam problémy spojené s tím, že ta budova je v historickém centru a je kulturní památkou. Objevila se tam spousta věcí, s nimiž se nepočítalo, jako studna na dvoře nebo skalní masiv. Byly problémy i s kvalitou projektové dokumentace, to se samozřejmě řeší po právní stránce. Musejí se dělat opravy a to všechno trvá," řekl k průtahům při rekonstrukci Veigertovského domu krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). Podobně se zpozdila i přestavba domova pro seniory v Rakovníku. "Musím říct na rovinu, že tam byl špatný projekt, řešili jsme tam plno věcí za pochodu, tím jsme se dostali do skluzu," uvedl už dříve Petera.

Přesouvání investic z jednoho roku do dalšího kritizuje klub ODS. "Nečerpání investic v roce, ve kterém jsou vyčleněny prostředky v rámci rozpočtu, zbytečně brzdí ekonomiku," tvrdí šéf krajské ODS Jan Skopeček. Kraj podle něj bude nyní muset omezit některé výdaje z rozpočtu ve výši 96,8 milionu Kč, aby tyto akce dofinancoval. V letošním rozpočtu je totiž rezerva jen 11,2 milionu Kč. Podle Petery kraj už na akce vyčlenil peníze z fondu investic. "Je také důležité zdůraznit, že nedočerpané prostředky z těchto projektů byly použity na jiné projekty. Již v druhé polovině loňského roku jsme se připravili na variantu, že by k podobné situaci mohlo dojít, proto jsme vyhlásili dvě průběžné výzvy na místní komunikace a cestovní ruch, kde byly tyto prostředky využity," zdůraznil Petera.

(čtk)