ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Architekti přepracují projekt k opravě Clam-Gallasova paláce

09.02.2016

Praha 9. února - Praha nechá přepracovat projektovou dokumentaci k rekonstrukci historického Clam-Gallasova paláce. Architektům za to zaplatí 3,6 milionu korun. Rozhodla dnes nekompletní pražská rada, zjistila ČTK. Roky plánovaná oprava památkově chráněné barokní budovy na Mariánském náměstí v centru metropole by podle původního záměru měla vyjít asi na 400 milionů korun.

Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce je součástí projektu z roku 2010, v rámci kterého chtělo vedení města v návaznosti na architektonickou soutěž opravit i budovu Nové radnice a samotné Mariánské náměstí. Podle podkladů, které má ČTK k dispozici, by šlo dohromady o investici za více než 1,2 miliardy korun. Město ale před časem kvůli výši nákladů soutěž na zhotovitele zrušilo. Už nyní ale náklady na projektové práce vyšly na desítky milionů.

Clam-Gallasův palác, který byl postaven na přelomu 17. a 18. století, odborníci považují za architektonický skvost. Podle původního záměru měla rekonstrukce napravit nevhodné stavební a technické zásahy z minulých let. Restaurovat se měly interiéry se vzácnou štukovou výzdobou a freskovými malbami. V přízemí měly vzniknout obchody, konat by se zde také mohly dražby, v horních patrech se počítalo s výstavami.

V dalších etapách měla být podle záměru minulého vedení města opravena Nová radnice a Mariánské náměstí. Oprava náměstí ale narazila na nesouhlas památkářů.

(čtk)