ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Cena hotelu Strojař stoupne na 42,1 mil. Kč

09.02.2016

Přerov 9. února - Opuštěný osmipodlažní hotel Strojař bude Přerov nakonec stát 42,1 milionu korun, město musí navíc zaplatit 1,6 milionu na daň z převodu nemovitosti. Převod hotelu, který již před časem opustili vojáci, bude muset ještě znovu schválit zastupitelstvo. Radnice se chystá objekt koupit od ministerstva obrany, aby zabránila vzniku další ubytovny. Pro hotel s kapacitou 369 lůžek nedaleko centra zatím nemá město využití.

"Rada města navrhla schválit úplatný převod budovy Strojař a pozemků za celkovou cenu 42,117.100 korun. Z původní částky 40,5 milionů korun to narostlo o daň z převodu nemovitosti," uvedl náměstek primátora Pavel Košutek (ANO). Podle primátora Vladimíra Puchalského (Společně pro Přerov) daň z převodu nemovitosti obvykle platí prodávající. "Ve výběrových podmínkách ministerstva obrany však bylo, že to zaplatí kupující. My jsme tu podmínku převzali, abychom se k tomu majetku mohli dostat," doplnil primátor.

Mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský dokončení procesu prodeje odhaduje na druhé čtvrtletí tohoto roku. "Ministerstvo obrany podepsalo kupní smlouvu a předalo ji k podpisu městu Přerov. Nyní čekáme až město Přerov smlouvu podepíše. Poté bude smlouva odeslána na ministerstvo financí ke schválení," řekl ČTK.

Vedení přerovské radnice již dříve avizovalo, že objekt zaplatí ze svých rezerv. O jeho osudu dosud není jasno. Podle primátora to město řeší, radnice se již kvůli tomu sešla se zástupci všech stran. Již dříve padaly návrhy, přeměnit hotel na sociální bydlení či sídlo magistrátu, nebo objekt zcela zbourat. Konečné stanovisko ale zatím nepadlo.

Hotel Strojař v ulici Velká Dlážka, který opustili vojáci na konci roku 2013, nabízelo ministerstvo k prodeji od ledna 2014. Původně za něj armáda požadovala 62 milionů korun, cena se pak postupně snižovala. Město se objekt původně snažilo získat bezúplatně, což se nakonec nepovedlo. Poté, co se v posledním kole výběrového řízení ozvali ministerstvu dva zájemci, rozhodlo se město budovu koupit. Důvodem byla obava, aby z něj nevznikla další sociální ubytovna. Ve městě jich jsou už dvě desítky.

Budova ze 70. let byla původně určena pro ubytování zaměstnanců strojíren. Po jejich krachu v 90. letech ho za 18 milionů korun v konkurzu odkoupilo město, a následně směnilo s armádou za budovu bývalé vojenské správy na náměstí T. G. Masaryka a sociální ubytovnu v Bayerově ulici. Armáda hotel opustila kvůli úsporám. Objekt má 369 lůžek ve 144 pokojích a patří k němu ještě pozemky o rozloze 5142 metrů čtverečních.

(čtk)