ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora bude jednat o osudu kulturního domu

08.02.2016

Kutná Hora 8. února - Kutnohorští zastupitelé budou v polovině února jednat o dalším osudu kulturního domu Lorec. Dosavadní vlastník chce budovu, v níž jsou pravidelně pořádány kulturní a společenské akce, prodat. Zájem o ni projevila jedna pražská firma. Část veřejnosti i politiků má obavy, že se nepodaří zachovat současné využití budovy. Ve hře je i možnost, že kulturní dům odkoupí město. O další budoucnosti Lorce by se mělo rozhodnout 16. února na mimořádném jednání zastupitelstva, řekl ČTK starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

Kulturní dům patří společnosti Sparta Kutná Hora, jejímž majoritním akcionářem je firma Silnice Čáslav a čtvrtinový podíl drží město. Většinový vlastník je ochoten Lorec prodat za 12 milionů korun, další prostředky si ale podle Starého vyžádá rekonstrukce a také samotný provoz. To všechno by podle něj měli zastupitelé vzít při rozhodování v potaz. Pokud jde o radní, jsou podle starosty v této otázce nejednotní. "Je to tak půl na půl," uvedl.

Starému se nelíbí, že vlastník údajně není ochoten jednat o ceně, která mu přijde nadsazená. Vadí se mu také, že je město "časově tlačeno ke zdi". S firmou KPstar, která má o Lorec zájem, už byla totiž uzavřena předkupní smlouva. Ta by měla zaniknout, pokud by kulturní dům chtělo odkoupit město. Starosta poukázal i na to, že KPstar údajně využití budovy měnit nechce. "Je tady zájemce, který deklaruje a je ochotný deklarovat i smluvně, že tam ty kulturní a společenské akce zůstanou a město nebude muset nic kupovat," podotkl.

Také dalším zastupitelům se nelíbí, že se musejí rozhodovat pod časovým tlakem. Například Ladislav Šorčík (Šance pro Kutnou Horu) by proto považoval za rozumnější, kdyby kulturní dům v této fázi koupilo město a vedlo s KPstar další jednání. Podotkl, že s jedním partnerem se jedná snáze než s více stranami.

Zástupce KPstar Jan Prokeš na lednovém jednání zastupitelstva uvedl, že v Lorci by měly být zachovány plesy a další akce. V další části budovy mají vzniknout konferenční místnosti a apartmány. V zájmu společnosti, která se zabývá mimo jiné investicemi do nemovitostí v Dominikánské republice, je podle Prokeše rekonstrukce budovy a snížení nákladů na její provoz.

(čtk)