ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Tachov sníží letošní investice na polovinu

07.02.2016

Tachov 7. února - Tachov, čtvrté největší město v Plzeňském kraji, sníží letošní investice na polovinu oproti loňsku. Důvodem budou nižší dotace EU, které v tomto plánovacím období příliš nepůjdou městských staveb a navíc se rozbíhají se zpožděním. Na letošní rok je schválených 36 milionů korun čistých investic, loňské činily 70 milionů Kč, řekl ČTK místostarosta Václav Svoboda (KSČM).

"Je to polovina oproti loňské skutečnosti, ale pokud seženeme dotace, tak se může stát, že to bude více," uvedl. Pokud město nemá jistotu dotací, tak je do rozpočtu nezapojuje. Podle Svobody ale nové dotace EU nepůjdou tolik jako v minulém období do městských staveb, ale hlavně na projekty jako je vzdělávání a zaměstnanost. Tachov zatím počítá s podporou pouze na památkovou zónu a na jízdárnu Světce, kam letos dá jeden milion respektive dva miliony Kč.

K 36 milionům Kč na investice má město v rozpočtu vyčleněno pět milionů korun na podíly k dotacím, 3,5 milionu korun na havárie a dva miliony korun na projekty na stavby. "Takže investiční výdaje celkem budou 46,5 milionu korun," uvedl Svoboda.

Největší letošní akcí bude za šest milionů korun chodník v Hornické ulici plus záliv pro zastávku MHD. Jde o první etapu rekonstrukce ulice před radnicí. Budou ještě dvě etapy, které zahrnou i parkování pro občany, s nímž jsou problémy, řekl Svoboda.

Další velkou akcí bude doplnění parkovacích stání na Rapotínském sídlišti za čtyři miliony korun. Vzniknou podél silnice a na zpevněné ploše nad panelovými domy. Za stejnou sumu zdemoluje město svůj objekt v Bělojarské ulici, kde sídlí pobočka Českého červeného kříže. Město tam příští rok začne budovat chráněné bydlení. Další letošní akcí bude rekonstrukce křižovatky Stadtrocká a Zárečná za 3,5 milionu Kč. "Loni jsme udělali kus Stadtrocké do ulice Ve Vilkách, ale křižovatka se vynechala, protože jsme na ni nesehnali dotaci," řekl. Novou křižovatku z peněz města výrazně zvýší bezpečnost problematického místa.

Tachov plánuje letos příjmy 238 milionů korun a výdaje 279 milionů Kč. Plánovaná ztráta je 41 milionů Kč. Město standardně sestavuje deficitní rozpočet. Z minulých let mělo do konce roku 2014 přebytek 53 milionů Kč a k tomu přibude loňský přebytek, jehož výši zatím nezveřejnilo. Důvodem plánovaných deficitů je hlavně fakt, že město do rozpočtu nezařazuje akce, u nichž nemá jistotu dotací. "Pokud získáme dotace, tak se dostaneme do kladného hospodaření," dodal Svoboda.

(čtk)