ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vznikne v benešovských kasárnách zábavní centrum?

07.02.2016

Benešov 7. února - V bývalých Táborských kasárnách v Benešově by mohla vzniknout multifunkční hala, která by sloužila k pořádání sportovních a kulturních akcí. Nové vedení Benešova chce získat prostředky na revitalizaci chátrajícího areálu vytvořením partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). ČTK to řekl starosta Petr Hostek (ČSSD).

V brownfieldu, který město před devíti lety převzalo od armády, by podle starosty mohlo vzniknout omezené množství bytů i nějaká atrakce, například zábavní centrum typu Mirákula, Techmanie nebo Legolandu. Podle zástupců TOP 09 a KSČM, kteří novou benešovskou koalici ČSSD a ANO podporují, by v kasárnách měla být i možnost sportovního vyžití. Zastupitel za KSČM Ivan Cinka by uvítal běžeckou dráhu, Pavel Dvořák z TOP 09 multifunkční halu.

Podobný názor má starosta Hostek, který počátkem roku ve funkci vystřídal Jaroslava Hlavničku (Volba pro město). "Multifunkční hala chybí Benešovu nesmírně. Potřebujeme ji jako sůl. Když sednete na hlavním nádraží na vlak, tak jste během 45 minut v Benešově. Proč by tady nemohly být koncerty, proč by tady nemohly být kulturní akce, které by - ne že konkurovaly Praze, ale Prahu doplnily?" podotkl starosta.

Sportovní haly budují i další středočeská města. Například v Mladé Boleslavi nedávno zprovoznili novou halu u 5. základní školy. Podobná stavba se dokončuje v Černošicích u Prahy, plánována je také v Kutné Hoře.

Cinka míní, že do hlavní budovy kasáren by se mohla přesunout i poliklinika. Poukázal na to, že je tam velké parkoviště a je odtud blízko na vlak. V minulosti se počítalo s tím, že v pětadvacetihektarovém areálu vznikne nová čtvrť. Zájem investorů podle bývalé radnice pominul kvůli hospodářské krizi. S oživením ekonomiky se zatím žádní noví zájemci neobjevili.

Táborské kasárny v minulosti využívali pořadatelé hudebních festivalů. Konaly se tam přehlídky Sázavafest a Let It Roll, které se nakonec ale přestěhovaly jinam. Hostek by uvítal, aby se hudební produkce do areálu vrátily, nejlépe už v letošním roce. V Benešově jsou ještě Pražské kasárny, které patří armádě. Podle radnice má o ně zájem ministerstvo vnitra, mohlo by tam vzniknout ubytovací zařízení pro migranty. Radnice s takovým využitím nesouhlasí, ve městě vznikla i protestní petice.

(čtk)