ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Stavebnictví hradeckého kraje rostlo téměř o třetinu

07.02.2016

Hradec Králové 7. února - Stavební firmy s více než 50 zaměstnanci v Královéhradeckém kraji vykázaly za prvních devět měsíců loňského roku růst výroby o 28 procent na 2,1 miliardy korun. Vyšší dynamiku růstu měl v prvních třech čtvrtletích loňského roku jen Ústecký kraj s růstem 47 procent. Vyplývá to z předběžných dat Českého statistického úřadu. Zlepšování kondice stavebnictví v kraji naznačil již rok 2014, kdy růst činil 2,2 procenta. Předchozích pět let bylo stavebnictví v kraji v trvalém poklesu nebo ve stagnaci.

Přes loňský výrazný růst výkonů však byl počet zaměstnanců v největších stavebních firmách meziročně nižší o deset procent a činil 1643 lidí. Růst výkonů při menším počtu lidí znamenal zvýšení produktivity práce stavebních firem o 42 procent. V celé České republice firmy v prvních třech čtvrtletích zvedly výrobu o 15 procent na 117 miliard korun.

Průměrná mzda zaměstnanců ve stavebnictví hradeckého kraje za leden až září vzrostla o 3,8 procenta na 24.548 korun. Za celostátním průměrem však mzdy značně zaostávaly, mezi kraji šlo o třetí nejnižší průměrnou mzdu. V celé republice mzdy ve stavebnictví v prvních třech čtvrtletích meziročně vzrostly o 5,7 procenta na 30.611 korun.

V krajském porovnání byl objem stavební výroby v hradeckém kraji v prvních devíti měsících loňského roku na 12. místě. Nižší stavební výrobu měly jen stavební firmy v Karlovarském a Libereckém kraji. Stavební výroba vykazovaná statistiky představuje objem stavebních prací, které zajišťovali pro podniky jejich vlastní pracovníci.

Velkou investicí v kraji je budování průmyslové zóny Solnice - Kvasiny u rozvíjejícího se závodu Škody Auto v Kvasinách. Celkové veřejné investice do zóny a veřejné infrastruktury v okolí Kvasin by mohly dosáhnout až tří miliard korun. Důležitou veřejnou investicí bude také přestavba náchodské nemocnice za více než jednu miliardu korun, s jejím zahájením se počítá letos. Mezi současné velké soukromé projekty v kraji patří stavba obchodního centra Aupark v Hradci Králové téměř za dvě miliardy korun.

(čtk)