ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Z bývalého squattu Šatovka bude bytový dům

06.02.2016

Praha 6. února - Opuštěná usedlost Šatovka v Šáreckém údolí, kterou nedávno na čas obsadili squatteři, bude do dvou let sloužit jako bytový dům. Radnice upustila od plánu vybudovat dům pro seniory. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí Prahy 6 Martin Churavý. V létě začnou projektové práce. Rekonstrukce usedlosti bude dokončena v roce 2018. Náklady zatím nejsou známy.

"Aktuálním záměrem je objekt po nezbytné rekonstrukci uvést do podoby bytového domu. Tím usedlost až do roku 2011, kdy ji opustili poslední nájemníci, byla," uvedl mluvčí. Okolní pozemky podle něj v budoucnu mohou sloužit pro sociální účely.

Původní záměr, vybudovat bydlení pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou, byl příliš nákladný. Šlo by o investici za 180 milionů. "Radnice proto od plánu upustila a rozhodla se pro výše uvedenou variantu, která bude ekonomicky podstatně méně nákladná," doplnil mluvčí.

Nevyužívaný objekt obsadili squatteři loni před Vánocemi, chtěli se o něj bezplatně starat. Na to ale radnice nepřistoupila. Po výzvě proto squatteři na začátku ledna z usedlosti odešli. "Se squattery ze sdružení Resurp Crew proběhla série konstruktivních jednání. V jejich průběhu dospěly obě strany ke konsenzu a squatteři z ryze bezpečnostních důvodů objekt pokojně opustili," uvedl mluvčí.

Radnice squatterům doporučila, aby se pokusili domluvit s majitelem některé z nevyužívaných nemovitostí v okolí Šatovky. "Praha 6 v současné chvíli žádnou k tomuto účelu vhodnou nemovitostí nedisponuje. S drtivou většinou nemovitostí má totiž jasně definovaný záměr," doplnil Churavý.

Usedlost je prázdná od roku 2011 a postupně chátrá. Vlastní ji městská část, pozemky okolo má svěřeny od magistrátu. Obytné stavení pochází z 18. století. V minulosti sloužilo mimo jiné jako hostinec. Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, pastviny a pole. Squatteři se do ní nastěhovali loni 21. prosince.

(čtk)