ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Přerov má zájem o zdevastovanou lokalitu Škodovy ulice

05.02.2016

Přerov 5. února - Přerovská radnice projevila zájem získat zpět zdevastovanou lokalitu Škodovy ulice u přerovského nádraží, kterou před devíti lety prodalo za 1,5 milionu korun bývalé vedení města investorovi. Chtěl vybudovat na místě obývaném romskými rodinami nové bytové domy. Jeho plány však ztroskotaly, na místě zůstaly polorozbořené domy a firma skončila v konkurzu. Vedení radnice dnes oznámilo, že se pokusí lokalitu získat zpět za 2,5 milionu korun, jednat bude kvůli tomu s konkurzním správcem. Vidí v ní strategické místo pro rozvoj města.

"K území bychom se chtěli dostat ze strategických důvodů. Máme o to zásadní zájem. Pokud se podaří realizovat průtah města do roku 2018, celý prostor se odkryje a vytvoří se tak území, se kterým se dá architektonicky a urbanisticky pracovat. Budeme-li ho vlastnit, může město diktovat podmínky, regulační plán, kupní cenu území, může na tom vydělat," řekl dnes novinářům primátor Přerova Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov). Zdůrazniů, že jako vlastník by konečně mohl Přerov uklidit také sutiny, které v lokalitě zůstaly.

Město komplex prodalo v roce 2007 za 1,5 milionu korun firmě Immofin, která se přejmenovala na Opera Bohemia. Firma je v konkurzu a za sebou zanechala řadu věřitelů. Soudní spor byl podle primátora přerušen, věřitelé z velké části se svými pohledávkami prý neuspěli. "Původně padalo, že tam visí závazky za osm až devět milionů korun. Po přerušeném soudním řízení mezi námi a Operou Bohemia se ukázalo, že nároky jsou z 80 procent falešné a nebyly soudem uznány. Ty, které byly uznány, jsou v hodnotě 2,9 milionů korun. Město se proto rozhodlo, že do toho půjde a lokalitu se pokusí získat do svého vlastnictví," doplnil Puchalský.

Podle náměstka primátora Petra Měřínského (ANO) by se mohlo město pokusit po jednání s konkurzním správcem získat pozemky i za cenu nižší. "Rada se usnesla, že můžeme jednat do výše 2,5 milionů korun za tyto pozemky," uvedl náměstek.

Město se snažilo od roku 2012 získat lokalitu zpět bezplatně s tím, že firma nedodržela smlouvu. Domy měla začít budovat do pěti let od prodeje. Investor kvůli tomu od města dostal půlmilionovou sankci, lokalitu zpět se však radnici získat nepodařilo. V části Škodovy ulice, kterou město firmě prodalo, bylo původně v domech 81 bytů, z toho 55 obsazených. Poslední rodiny se z lokality vystěhovaly v roce 2013.

(čtk)