ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Olomouci má být postaveno další nákupní centrum

04.02.2016

Olomouc 4. února - Těžké stavební stroje začaly bourat budovy v rozlehlém areálu bývalého vojenského opravárenského podniku Na Šibeníku v Olomouci, kde developerská společnosti JTH Holding z Teplic plánuje postavit menší nákupní centrum, administrativní budovy i domy bezmála se 190 byty. Firma už podle informací ČTK požádala magistrát o vydání stavebního povolení.

V areálu vojenského opravárenského podniku Na Šibeníku se opravovala těžká vojenská technika, kvůli poklesu armádních zakázek ale byla tato činnost postupně utlumena. Pozemky a budovy mají nyní několik majitelů. Značnou část nemovitostí vlastní právě developerská skupina JTH Holding.

Vyjádření společnosti JTH Holding se ČTK zatím nepodařilo získat. Na úřední desce olomouckého magistrátu byla na konci ledna zveřejněna její žádost o vydání stavebního povolení. Magistrát zahájil stavební řízení.

Ze zveřejněných dokumentů vyplývá, že v areálu vojenského opravárenského podniku má být postaveno sedm nových objektů, z toho tři domy budou určeny k bydlení, dva pro administrativu a dva pro obchod a služby. Obchodní centrum je projektováno jako převážně jednopodlažní a fungovat v něm má sedm prodejen. Dalších šest obchodů chce firma JTH Holding postavit v sousední budově.

V Olomouci a okolí už fungují čtyři velká nákupní centra. Naposledy v roce 2013 byl poblíž historického centra města otevřen nákupní komplex Galerie Šantovka, ve kterém jsou zhruba dvě stovky obchodů. Galerie Šantovka je s prodejní plochou 46.000 metrů čtverečních největší obchodní centrum v Olomouckém kraji a řadí se mezi deset největších center v zemi.

O rok dřív byla nedaleko Horního náměstí v opravené budově bývalého obchodního domu Prior otevřena Galerie Moritz. Další nákupní centrum Olomouc City s hypermarketem Globus už několik let funguje v sousedství silnice R35 a velký obchodní komplex Olympia je v provozu mezi Olomoucí a obcí Velký Týnec. Na konci loňského roku začal v městské části Bělidla fungovat nákupní areál se supermarketem a specializovanými prodejnami.

Podle odborníků začíná být obchodníkům v Olomouci těsno. Rostislav Veselý z realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield (C&W) už dříve ČTK řekl, že po otevření Galerie Šantovka se hustota maloobchodních ploch zvýšila na 1550 metrů čtverečních na tisíc obyvatel Olomouce, což je zhruba dvojnásobek průměru v celé zemi.

(čtk)