ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Armáda spásy bude v Bohumíně provozovat sociální byty

04.02.2016

Bohumín (Karvinsko) 4. února - Armáda spásy ve spolupráci s Bohumínem na Karvinsku začne od poloviny února ve městě provozovat sociální byty. Nová služba má pomoci lidem, kteří přišli o bydlení nebo jim jeho ztráta a sociální vyloučení hrozí. Novinářům to dnes řekli zástupci Armády spásy a města.

"V současné době máme vytipovány dva jednotlivce a čtyři maminky s dětmi," uvedla Marcela Stryjová z Armády spásy. Cvičné byty pro novou službu město vybralo v Trnkově ulici v Pudlově, kde mělo volné byty a není o ně zájem ani v licitacích.

"Našim základní cílem je lidi naučit bydlet, protože většinou na ubytovně neumí ani zašroubovat žárovku, neumí si přihlásit energie, neumí hodně věcí, na které my jsme zcela zvyklí. Takže tuhle činnost nějakým způsobem saturujeme, pomáháme jim, chodíme na úřady a potom dohlížíme, aby začali fungovat a žít sami," uvedla Stryjová. Podle ní je v prvním půlroce sociální práce velmi intenzivní a postupně se zmenšuje.

"Ideálním stavem pro nás je, kdybychom mohli po dvou letech byt i s uživatelem předat městu a z uživatele by se stal řádný občan," uvedla Stryjová.

Do konce letošního roku by město pro Armádu spásy chtělo tímto způsobem připravit až 20 jednopokojových či dvoupokojových bytů. Nové nájemníky vybírá poradní sbor složený se zástupců města a Armády spásy.

"Smlouvy budou mít uživatelé uzavřeny na dobu určitou, a to maximálně na jeden rok. Podmínkou pro přijetí je trvalé bydliště v Bohumíně aspoň u jednoho člena rodiny a také fakt, že nepřicházejí do cvičného bytu z ubytovny," uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Lidé například musí také pracovat nebo mít vážný zájem o práci.

Podle starosty Petra Víchy si město vybralo Armádu spásy na základě pozitivních zkušeností z jiných měst. Podobnou službu už řadu let poskytuje například v Ostravě, kde takto provozuje 70 bytů. Armáda spásy bude městské byty uživatelům podnajímat, a to za stejnou vyvolávací cenu jako u licitací, tedy za 46,65 koruny za metr čtvereční. Nájemné se tak bez energií bude pohybovat zhruba okolo 2500 korun. Armáda bude garantovat, že obyvatelé bytu budou platit za nájem i služby.

Roční rozpočet na službu Prevence bezdomovectví by měl být asi 1,6 milionu korun. Armáda spásy požádala o dotaci Moravskoslezský kraj a Bohumín ji podpoří i ze svého rozpočtu zhruba 300.000 korunami.

(čtk)