ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha vybere firmu na opravu podchodu u metra Budějovická

03.02.2016

Praha 3. února - Praha vybere firmu, která opraví prostor nad stanicí metra C Budějovická. Rekonstrukce by měla vyjít na maximálně 51,6 milionu korun, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Celý prostor, který je v havarijním stavu, se nachází pod úrovní okolních komunikací a rozkládá se u atria s obchody se dvěma podchody.

Veřejná zakázka na výběr dodavatele byla zahájena v listopadu 2015. Ještě v prosinci zasedla komise k otevření žádostí o účast v soutěži a letos 14. ledna se sešla komise pro kvalifikaci uchazečů. "Po doplnění kvalifikace od uchazečů bude řízení pokračovat vyhodnocením žádostí a výzvami pro předložení cenových nabídek ve druhém kole výběrového řízení," uvedl Hofman. Kdy přesně bude konkrétní dodavatel vybrán, nesdělil.

Znám zatím není ani termín zahájení prací, ani cena oprav. Podle zadání veřejné zakázky plánuje město do rekonstrukce vložit nejvýše 51,572 milionů korun. Přesná cena ale vzejde až z výsledku tendru.

Opravovat se bude vydlážděná plocha a konstrukce schodišť nad stanicí. Zničené jsou i ocelové konstrukce, několik nosných prvků má narušenou statiku - konstrukce již musela být podepřena lešením. Podle informací ČTK je úbytek kovu na některých jejích místech až 70 procent. Dlažba v zóně je vytlučená, ze stropu podchodu odpadaly kovové kusy a je nutno obnovit i schodiště. "Konstrukce a desky na terase budou demontovány, některé vybourány a nahrazeny novými. Součástí oprav bude i úprava kanalizace, elektrických rozvodů a osvětlení. Cílem je odstranit havarijní stav konstrukcí a zabezpečit prostor pro bezpečný provoz," uvedl Hofman.

Většina plochy patří magistrátu, část vlastní banka, která na Budějovické sídlí. V minulosti již radnice Prahy 4 ze svého zaplatila výzdobu podchodu směrem k poliklinice malbou s náměty Prahy, rovněž opravila jedno ze schodišť a bezbariérovou rampu k poliklinice.

(čtk)