ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Policisté vyšetřují vimperské zastupitele kvůli prodeji pozemků

01.02.2016

Vimperk 1. února - Prachatičtí policisté prošetřují trestní oznámení na vedení městského úřadu ve Vimperku. Podal ho místní občan kvůli prodeji některých městských pozemků. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí prachatické policie Martina Joklová. Vedení města si podle starostky Jaroslavy Martanové (SNK-ED) za svým postupem stojí. Prodej v minulosti kritizoval kontrolní výbor města, zastupitelstvo ho ale odvolalo.

"Mohu potvrdit, že trestní oznámení nyní prověřují prachatičtí kriminalisté z hospodářské kriminálky. Vzhledem k tomu, že vše je ve fázi prověřování, nebudeme v tuto chvíli podávat více informací," uvedla Joklová. Starostka Martanová se k vyšetřování nechtěla vyjadřovat. "Za svými kroky si vedení města stojí a věřím, že i všichni zastupitelé, kteří zvedli ruku pro tato usnesení, a dokážeme si je obhájit," uvedla starostka pro ČTK.

Podnět na policii podal Patrik Plánka z Vimperku, policie začala vimperské zastupitele vyslýchat. "Myslím si, že na radnici prostě nebude všechno v pořádku. Je třeba reagovat. Prodávají tu pozemky svým kamarádům, podnikatelům, za nejnižší ceny. Tohle smrdí," uvedl Plánka. "Zajímám se o dění. Znám několik zastupitelů osobně. Není složité vyslechnout si názory opozice a zjistit, že na radnici se dějí divné věci," dodal.

Plánka kritizoval například prodej pozemků v atraktivní lokalitě na Vodníku vimperské firmě Vavi, která se zabývá výrobou košil a obleků. Vimperští zastupitelé pozemek prodali v listopadu za 1,08 milionu korun. Zájem o koupi měli i další dva zájemci, kteří nabízeli vyšší cenu. Radnice tehdy argumentovala, že firma Vavi nejlépe definovala svůj podnikatelský záměr a přínos pro město a její zástupci vše jako jediní vysvětlili zastupitelům

"Dvanáct zastupitelů, kteří souhlasili s prodejem pozemku firmě Vavi, dalo svým rozhodnutím přednost smysluplnému, realizovatelnému a časově termínovanému projektu firmy, která ve Vimperku úspěšně podniká. Nebylo pro nás důležité prodat za co nejvyšší cenu, ale především vědět, jakým způsobem bude s pozemkem naloženo a co to městu přinese do budoucna," uvedla Martanová.

Prodej pozemků od začátku kritizoval vimperský kontrolní výbor, který byl následně odvolán. "Spolumajitel firmy Vavi kandidoval ve volbách se současnou starostkou Vimperka. Prodávaný pozemek je v cenových mapách realitních kanceláří hodnocen na cenu minimálně dva miliony korun," uvedl bývalý předseda kontrolního výboru města a zastupitel Zdeněk Kutil (Jihočeši 2012).

Zastupitelé tak podle něj prodejem pozemků Vimperk poškodili. "Mají být především dobrými hospodáři a poskytovat rovné podmínky všem podnikatelům a občanům ve městě. To se ale ve Vimperku neděje," tvrdí Kutil. Všechny členy kontrolního výboru vimperští zastupitelé odvolali minulý týden. Důvodem byla podle vedení města nekompetentní práce a uměle vyvolané kauzy.

(čtk)