ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Děčín plánuje revitalizaci sídliště Březiny

30.01.2016

Děčín 30. ledna - Děčín plánuje rozsáhlou revitalizaci sídliště Březiny. Přibýt by měly mimo jiné stovky parkovacích míst, řekla ČTK mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Sídliště svými parametry dlouhodobě nevyhovuje, potíže na něm mají i složky Integrovaného záchranného systému. První etapa má stát zhruba 20 milionů korun.

Změny na sídlišti radnice plánovala dlouhé roky. Se začátkem úprav počítá radnice letos v létě. "Díky úpravám sídliště vznikne v první etapě 177 parkovacích míst, po skončení revitalizace bude parkovacích míst 384," řekla ČTK Lakomá. Podle primátorky Marie Blažkové (ANO) je doprava na sídlišti nebezpečná. "Sídliště je dnes využíváno trochu jinak, než tomu bylo v době jeho vzniku. Dnes obyvatelům chybí parkovací místa. Doprava v sídlišti je velmi nebezpečná nejen pro děti, ale i pro samotné řidiče. Nedostatky vidíme také ve stavu chodníků, veřejného osvětlení, ale také v zelených a odpočinkových plochách," vysvětlila Blažková.

První změnou, kterou radnice chystá, je otevření placeného parkoviště pro běžné parkování, jeho rozšíření a zprůjezdnění. "Vzniknout by zde měly podzemní kontejnery na tříděný i smíšený odpad. Vybudovány budou nové přechody pro chodce se zvýšeným prahem, aby došlo k přirozenému zpomalení řidičů. Před školou vyroste plácek přizpůsobený potřebám dětí. Chybět nebude ani sadová a parková úprava zeleně," doplnila Lakomá s tím, že v podkladech pro revitalizaci sídliště se odrazily i požadavky místních lidí. Změny na sídlišti jsou podle radnice rozděleny do tří etap, zbylé dvě radnice připravuje.

Revitalizace sídliště patří k největším investičním akcím Děčína v letošním roce. První etapa by měla stát kolem 20 milionů korun, část nákladů má pokrýt státní dotace.

(čtk)