ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prodej rodinných domů v USA loni prudce vzrostl

27.01.2016

Washington 27. ledna - Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v loňském roce akceleroval růst na 14,5 procenta z tempa 1,2 procenta v roce 2014. Trh přitom výrazně rostl i v posledním měsíci roku. Dnešní údaje tamního ministerstva obchodu ukázaly, že trh obytných realit je i v období propadů na akciových trzích a slábnoucího hospodářského růstu jedním z pilířů největší ekonomiky světa.

V prosinci se prodej nových domů zvýšil proti předešlému měsíci o 10,8 procenta na celoroční tempo 544.000 a zaznamenal nejsilnější nárůst za posledních deset měsíců. Výsledek výrazně překonal odhady ekonomů, kteří podle agentury Reuters čekali v průměru prodej půl milionů domů. V meziročním srovnání se trh zvýšil o 9,9 procenta.

K prudkému růstu realitního trhu loni přispívalo stabilní zlepšování trhu práce. Dostupnost domů se zlepšovala díky nižším hypotečním úrokům a poklesu cen. Střední cena nového rodinného domu byla v prosinci proti konci roku 2014 nižší o 4,3 procenta.

Prodej nových rodinných domů se na americkém trhu bydlení podílí zhruba osmi procenty. Americký trh dosáhl rekordu v roce 2005, tedy na vrcholu realitního boomu, po němž následoval krach a hluboká finanční krize. Z rekordních 1,28 milionu prodaných domů se trh v roce 2011 propadl až na 306.000, minimum od roku 1963, kdy se tyto údaje začaly sledovat.

(čtk)