ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investoři odstoupili od koupě pozemků v Plzni

27.01.2016

Plzeň 27. ledna - Oba investoři, kteří se zajímali o plochu po zbouraném domu kultury v Plzni, od svých záměrů zatím ustoupili. Developer Amádeus se tam v letech 2008 až 2014 bezúspěšně snažil postavit obchodní centrum za 2,5 miliardy korun. Plzeňané ho ale před třemi lety v referendu odmítli a město musí podniknout všechny kroky proti stavbě. Projekty, které možní investoři městu ukazovali, byly zajímavé a pěkné, řekl ČTK primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Jednání se ale přerušila. Ne kvůli tomu, že by se jim lokalita nezdála, ale podle mých informací se nedohodli na obchodních podmínkách s Amádeem," uvedl primátor. Město s oběma investory jednalo a upozorňovalo je na regulační podmínky, které jsou závazné pro politiky. "Pro ně jsou pouze doporučující; důležité je, co dojednají se stavebním úřadem, řekl. Studie území navrhuje stavbu menších komplexů. Amádeus, který chtěl jeden obří objekt, nedávno oznámil, že chce projekt obnovit.

Oba možní investoři navrhovali podle primátora na pozemku velmi moderní kombinaci bydlení, obchodu, služeb a volnočasových aktivit, část řešenou jako zasklenou pasáž. Primátor doporučil investorům, aby se věnovali také rekonstrukci budovy 23 let opuštěných sousedních lázní, jejich neutěšený stav Plzeňany trápí. V budově, která patří italské TWB Praha, je od října 2012 paintballová střelnice.

V lokalitě se chtělo výrazně rozšiřovat také sousední Tesco, které má velké pozemky až k Americké třídě a k Sirkové ulici. Území chtělo zastavět třemi objekty. Teď už žádné aktivity nevyvíjejí, protože celá síť bude pravděpodobně prodána, řekl primátor.

Amádeus Plzeň předloni v lednu oznámil, že s projektem končí kvůli dlouhodobě odmítavému postoji města k řešení situace. Investor podal loni v lednu na město žalobu na náhradu škody za zmařenou investici, požaduje 1,9 miliardy korun. Plzeň to odmítá.

Město s pozemkem po zbouraném domě kultury nemůže nic dělat. Do čtvrtečního zastupitelstva dává primátor informativní zprávu o tom, že po třech soudních stáních s Amádeem, kde se vyslýchali svědkové a znalci, budou další jednání soudu. Dále bude informovat o tom, že Amádeus poslal před Vánoci městu dopis, že má zájem znovu stavět. "To, co prezentovali v tiskové zprávě (že mají výrazně upravený projekt), není pravda. Považuji to za plácnutí do vody," uvedl.

Pokud chce Amádeus znovu podat žádost o územní rozhodnutí, tak je to podle primátora věc státní správy. Může to udělat kdykoliv a nepotřebuje souhlas politiků. Developer žádá v dopise o součinnost technického náměstka Pavla Šindeláře (ODS). "Nevím, jaká by ta součinnost měla být. Jejich dopis se skládá zase z útočné části, kde říkají, že jsme jim uškodili, a v druhé části tvrdí, že oprášili původní projekt a stahují se jen z pozemků, které měli původně pronajaté od města, což jsou jen stovky metrů v celkovém obrovském areálu (o ploše 2,4 hektaru), ale jinak to (projekt) není nijak upravené," dodal.

(čtk)